8:17 pm - Çarşamba Mart 22, 2017

Çevremizde Dönen Sallanan Hızlanan Yavaşlayan Şeylere Örnekler

Pazar, 25 Eylül 2016, 22:33 | Sizden Gelenler | 9 Yorum

Çevremizde Dönen Sallanan Hızlanan Yavaşlayan Şeylere Örnekler Verelim.

Çevremizdeki nesneler genellikle sabit durmaz bir hareket içinde bulunur. Kimi döner, kimi sallanır,hızlanır ya da yavaşlar. Çevrede bunların pek çok canlı örneği bulunmaktadır ama günlük hayatta çok fazla dikkat etmeyiz.

Öncelikle dönen cisimlere bakmak gerekirse en başta dünya aklımıza gelebilir. Dünya hem Güneş’in hem de kendi ekseninin etrafında dönerek hareket eder. Bunun dışında bir eğlence merkezinde bindiğiniz cisimlerin bir kısmı da dönem hareketi yapar. İnsanlar da isterlerse kuşların gökyüzünde yaptıkları gibi yeryüzünde dönme hareketi yapabilirler.

Sallanan nesnelere örnek verecek olursak da adı üzerinde parklardaki salıncaklar aklımıza gelebilir. Ya da genelde eski duvar saatlerinde gördüğümüz saatin altındaki sarkaç hiç durmadan sallanma hareketi yapar.

Hızlananlara örnek vermek ise daha kolay; günlük hayatta çok karşımıza çıkan arabalar, motorsikletler, insanlar, hayvanlar gibi pek çok varlık hızlanma hareketi yapar.

Ayrıca hızlanan tüm nesneler ve canlılar aynı zamanda yavaşlayabilir; yani yukarda bahsettiğimiz tüm varlıklar yavaşlama hareketi yapanlara örnek olarak verilebilir.

9 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Çevremizde Dönen Sallanan Hızlanan Yavaşlayan Şeylere Örnekler"

 1. derya taşkaya dedi ki:

  durma yön değiştirme hiçbiri yok

 2. Esin dedi ki:

  Çekme niye çıkmıyor

 3. Furkanf199 dedi ki:

  Teşekkürler,Tam ödevimdeki konular.

 4. kaıısj12 dedi ki:

  3. sınıf öğrencilerine örnekler işte bu

Yorum Yazın