Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Kurtuluş Savaşında Yapılan Savaşlar

Kurtuluş Savaşında Yapılan Savaşlar İsimleri, Kurtuluş Savaşında Hangi Savaşlar Yapıldı

I. İnönü Savaşı

Türk milleti seferberliğinde bazı sıkıntılar ortaya çıkmıştır. Çerkez Ethem ve yandaşları düzenli ordunun boyunduruğuna girmek istememiş, mücadeleyi kendi yöntemleriyle devam ettirmek istemiştir. Türk düzenli ordusunun Çerkez Ethem ile arasında çekişmelerini fırsat bilen Yunanlılar, daha başlangıç aşamasında olan düzenli orduyu daha güçlenmeden ortadan kaldırmak ve aynı zamanda Eskişehir ve Ankara’yı ele geçirmek amaçlarını taşımaktaydılar. Ankara ele geçirilince TBMM’nin de dağılacağını düşündüler. Bu amaçlarla 9-10 Ocak 1919’da Türk ordusuna saldırıya geçen Yunan ordusu yeniledi ve geri çekilmek zorunda kaldı.

I.İnönü Savaşı düzenli ordunun ilk başarısı olmuştur. Tek seferde Türk ordusunun dağılmayacağını anlayan Yunanlılar çekimser tutum içine girdiler. Başarının ardından da Çerkez Ethem ayaklanması da emin bir şekilde kontrol altına alındı. Kurtuluş mücadelesi gibi kritik bir dönemde bulunan Türk milleti TBMM’ye güvenmeye başladı ve daha önemli derecede seferberlik başladı. Askere giden kişi sayısı arttı, insanlar mücadele için gönüllü oldu. Dış politikada kötü durumda olan Türkler için olumlu bir sonuç ortaya çıktı. Son derece ağır şartlar içeren Sevr Antlaşması’nın tekrar ele alınması amacıyla Londra Konferansı toplandı ve Sovyet Rusya ile Moskova Antlaşması yapıldı. Sağlanan güven ortamı nedeniyle TBMM 1921 Anayasası’nı (Teşkilatı Esasi) yapma gücünü kendinde buldu. Ayrıca İstiklal Marşı’mız da bu savaşta kazanılan başarının ardından ortaya çıkarıldı. Komutan İsmet Bey de general unvanını aldı.

II.İnönü Savaşı

Sevr’in yeniden ele alınması için yapılan Londra Konferansı sonuç vermedi. İtilaf Devletleri Yunanlıları sıkıştırmaya başladılar. Bir an önce Ankara’yı ele geçirip Sevr Antlaşması’nı zorla Türklere dayatmak amacında olan İtilaf Devletleri, Yunanlıların saldırıya geçmesi için talimat verdi. 27 Mart-1 Nisan tarihleri arasında II. İnönü Savaşı düzenlendi. Savaşta Türk düzenli ordusu 2. galibiyetini aldı. Düzenli ordu tüm yurtta büyük takdirle karşılandı. Anadolu’da o sırada bulunan İtalyanlar da korku duyarak Anadolu’dan çekilmeye başladılar.

Kütahya-Eskişehir Savaşları

II.İnönü Muharebesi’nden sonra sıkı hazırlanan Yunan ordusu Anadolu’ya büyük bir ordu ile gelerek 10-24 Temmuz 1921 tarihleri arasında bir taarruz daha başlattı. Türk ordusu bu saldırıya hazırlıksız yakalandı ve çekilmek zorunda kaldı. Büyük kayıplar vermek istemeyen Mustafa Kemal ordunun Sakarya’nın doğusuna çekilmesi emrini verdi. Ordunun geri çekilmesi ile mecliste karışıklıklar ortaya çıktı. Milletvekillerinin bir grubu bu çekilme karşısında umutsuzluğa kapılarak meclisin Kayseri’ye taşınmasını gündeme getirdi. Ayrıca Kuvayı Milliye sistemine dönülmesi tartışmaları başladı.

Mustafa Kemal ise her zaman zafere olan inancını sağlam tutmaktaydı. Düşmanı yenebilmek için bir an önce verilmesi ve uygulanması gereken kararlar vardı. Kararların meclisten çabuk çıkarılması ve milletvekillerinin fikir ayrılıklarına takılmaması için tüm meclis yetkilerini başkomutanlık yetkisi ile birlikte kendi üzerinde topladı. 5 Ağustos 1921’de meclisin onayıyla Mustafa Kemal’in üzerinde toplanan yetkiler doğrultusunda Tekalifi Milliye Emirleri 8 Ağustos 1921’de çıkarıldı. Ancak bu emirler ordunun eksikliklerini tam olarak karşılayamadı.

Sakarya Meydan Savaşı

Türk düzenli ordusunun zayıf düşmesini fırsat bilen Yunanlılar hemen taarruza geçtiler. 22 Ağustos – 11 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan savaşın başlarında Yunan ordusu başarılı durumda idi. Bunun üzerine Mustafa Kemal ” Hattı müdafaa yoktur. Sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her bir karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk edilemez” sözünü söyledi ve bu bir emir niteliğindeydi. Verilen mücadele sonucunda Yunanlılar mağlup oldu.

Sakarya Savaşı’nın önemli sonuçları vardır. Türk ordusunu yok ederek Ankara’yı ele geçirmek ve Sevr’i zorla kabul ettirmek isteyen Yunanlıların umudu kalmadı ve savunmaya geçtiler. Türk ordusu da bu fırsattan yararlanarak taarruz hazırlıklarına başladı. Halk kazanılan başarılar sonucu TBMM ve düzenli orduya tam destek verdi ve Türklerin II.Viyana’dan beri süren geri çekilmesi sona erdi. Mustafa Kemal elde ettiği galibiyet sonucu mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı, Fevzi Çakmak da mareşallik rütbesi aldı. Türk milletinin gücünün gösterilmesi ile dış politikada ilerlemeler kaydedildi. Tüm yurtta devam eden Kurtuluş Mücadelesinin bazı cepheleri sona erdirilerek tüm kuvvetler Batı cephesine kaydırıldı. Kafkas devletleri ile Kars, Fransa ile Ankara Antlaşması yapılarak topraklar güvence altına alındı. Kars Antlaşması ile Sovyet Rusya’la olan ilişkiler güçlendirildi. Moskova Antlaşmasının bir tekrarı olarak doğu sınırı kesin olarak belirlendi. Güney cephesinde ise halkın direnişi ile Fransa geri püskürtülerek Ankara Antlaşması imzalandı. Fransa TBMM’yi tanıdı ve Hatay dışındaki Türkiye güney sınırı çizilmiş oldu.

Büyük Taarruz

Sakarya Meydan Savaşı galibiyetinden sonra savunmaya geçen Yunanlılara karşı taarruz başlatıldı. Bir yıllık hazırlık sürecinden sonra 26 Ağustos 1922’de taarruza geçen Türk ordusu, Yunan ordusunun büyük bölümünü Aslıhanlar ve Dumlupınar yakınlarında Başkomutanlık Meydan Savaşı’nda yok etti. 9 Eylül’de İzmir’e gelen Türk ordusu 18 Eylül’e kadar tüm Yunanlıları temizledi.

Kurtuluş Savaşında Yapılan Savaşlar Hakkında Kısaca Özet Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Turgay Bilgin dedi ki:

  Site yorumcuları ve okuyucularının bazıları çok ön fikirli ve acımasız eleştirel kişilikli. Ben 62 yaşında Atatürk baskı ve eğitimi ile büyütüldüm. Bugün kesinlikle okullarda Atatürk büstü, resmi,
  heykeli olmasını tasvip etmiyorum. Mustafa Kemal Atatürk zamanında muhteşem icraatlar yapmış, ülkeyi düşmandan temizlemiş, ve yeni bir cumhuriyet kurup güncel medeniyeti yakalayan icraatlar yapmıştır. Başarıları ve hakkı inkar edilemez. Ama ölümü üzerinden 80 yıl geçmiş. Yapmayın dostlar, 80 yıl sonra bugün gibi eleştirmeyin Atatürk’ü. Atatürk’ü seven dostlar, siz de bugün gibi tapınmayın ona, bırakın tarihteki güzel yerine otursun. Okul duvarlarını temizleyin, paralardan kaldırın Atatürk’ü, aynı EURO gibi köprü saray resmi koyun paralara.

 2. Turgay Bilgin dedi ki:

  60 yıllık MEB okul kitapları hep hamaset ile dolu. Gerçekleri kitaplardan okumalıyız. İsmet İnönü iki meydan muharebesini kazanmıştır, ama Sakarya önünde Yunan gücü karşısında afallamış ve geri çekilmiştir. Duruma müdahale eden M. Kemal meclisten yetki alarak başkumandanlık ve ordu yönetimi almıştır. Ertesi gün cepheye gitmiş ve göğsündeki saatine isabet eden kurşun yarasına rağmen komutaya devam etmiştir. Komutayı İ. İnönü’den alarak savaşı 16 günde kazanmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi Mustafa Kemal’in büyük başarısı olduğundan Meclis tarafından Generallik ile mükafatlandırılmıştır.

 3. Şevval dedi ki:

  En önemli savaşlardan birini unutmuşsunuz sınava girecek kişiyim eksik olmasın lütfen

  1. mehrali dedi ki:

   2. İnönü savaşı

 4. Reya dedi ki:

  YAŞA ATATÜRK YAŞA

 5. Karagülle dedi ki:

  Okullarda önümüze konulan uydurulmuş tarihi bırakalım. Bu bir kahramanlık değil uydurma savaş ile başarı göstermek acizliktir. 2.5 yıllık yunan harbinden 10 tane savaş çıkarmışız biz o yunani 400 yıl vali ile yönetmiş milletiz. Elbette millet olarak canla başla mücadele verildi benim anlatmak istediğim kendi hatalarını örtmek için fazla uydurma yapmışlar en basiti inönü savaşları diye bişey hiç olmamıştır. Ismet inönünün eskişehirdeki hatalarını verdiği zararı örtbas etmek için uydurulmuştur belgeleriyle ortadadır her şey

  1. Mustafa dedi ki:

   Babadan oğula geçen tarih bilgin olduğu ne kadar belli. Acınız var ondan bu çekememezlik

   1. Anonim dedi ki:

    Madem yorum yapıyorsun az kronolojik olsun. 1 ve 2.ınönülden sonra oldu Eskisehir. Belgeler ortadaysa bir zahmet sun tarihte belge konuşur

 6. asena dedi ki:

  cephelerde hangi savaşlar yapıldı

  1. mehrali dedi ki:

   kütahya eskişehir

 7. zeka küpü dedi ki:

  tüm savaşlar yok

 8. ahmet dedi ki:

  ders zamanı cevabı bulamadım

 9. Ftyhyft dedi ki:

  Slime tarifi yazın.

  1. Anonim dedi ki:

   İlk önce tutkalı koy ardından Kıraç köpüğü sık bolcana sık sonra boya koy karıştır sonra borakslı su koy karıştır 1 saat ağzı kapalı dinlendir slime hazırdır

 10. Anonim dedi ki:

  tarihleri yazmamıslar

 11. modofiyeli tofas dedi ki:

  oh be sonunda buldum

 12. modofiyeli tofas dedi ki:

  ya bu kronolojik sıralamamı?

 13. Esma dedi ki:

  Çanakkale Savaşı unutulmasaydı iyi olurdu

  1. Seza dedi ki:

   Çanakkale Savaşı 1915-1916 yıllarında, !. Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki savaştır. İtilaf Devletleri İstanbul ve Çanakkele boğazlarının kontrolünü ele geçirmek üzere işgale kalkışmıştır. Bu nedenle Kurtuluş Savaşı savaşları içinde yer almaz.

  2. Gözde dedi ki:

   Kurtuluş savaşında yapılan savaşlar diyo 1. Dünya savaşı değil

   1. asmin yıldız dedi ki:

    gerçekten güzel bilgiler var bu siteyi beğendim

  3. Efe dedi ki:

   Çanakkale savaşımı…! Yok artık bu türkiye deki cehallet başa bela!!!

   1. Anonim dedi ki:

    Cehallet değil cehalet sen kendine bak bilmemek değil öğrenmemek ayıp

   2. mehmet dedi ki:

    sen kendini akıllı sanıyosan gitte dünya bilgi şampionu ol

  4. asude dedi ki:

   Kurtuluş Savaşı sırasında yapılan savaşların hepsi bunlar mı şimdi? çok azmış ben de korkmuştum. :)

   1. Rahmi dedi ki:

    Merhaba ben cevabı göremedim

  5. Anonim dedi ki:

   CAHİL OLMA

  6. Esma dedi ki:

   Kız benim adım da Esma adasiz

 14. jgjguigickd dedi ki:

  Cok guzel

  1. dilan dedi ki:

   sen kimsiiin

 15. Hazal dedi ki:

  Benim odevimde Kütahya Eskişehir savaşı yoktu ama çok çok çok çok güzel.

 16. Hilal ? dedi ki:

  Ben de Öyle demek istemedim ki bu kadar çok şey var mı acaba diye düşünüyorum ama bu sefer sefer de de var ama ben seni hiç bırakmayacağım ve güzel bir hafta sonu dilerim

 17. Selda dedi ki:

  Hangi antlaşmalar oldu?

  1. Hazal dedi ki:

   Araştır bulursun Selda. …

 18. Furkan celik dedi ki:

  Dunya savası nezamın cıktı

 19. avataria oyununda (film yıldızı) dedi ki:

  filmlerimi izleyin son filimmde 299 611 kişi izledi 300.000 olursa size 1000g

  1. sanane dedi ki:

   dunyada senin fıs insan yok köpek tırek

 20. Elifsu dedi ki:

  Başkomutanlık meydan savaşı nerede yaa ! O da kurtuluş savaşının içinde değil mi

  1. halıl dedi ki:

   baskomutalık meydan muhaberesı buyuk taaruzun ıcınde

  2. Ahmt Yğt Ylmz dedi ki:

   Büyük Taarruz ile Başkomutanlık Meydan Savaşı aynı şey

  3. Filiz dedi ki:

   He canım he aynen senin dediğin gibi oluyor.

 21. furkab dedi ki:

  1.dünya savaşı ne zaman başladı ?

  1. Aleyna dedi ki:

   19 Mayıs 1919

  2. Hakan dedi ki:

   28 Temmuz 1914’te başladı.

 22. Ahmetberkay dedi ki:

  Kurtuluş savaşı mı soruyoz lan

 23. merveevrem dedi ki:

  1. inönü 2. inönü

 24. agarıo pronuz 31 000 skorlaaaa dedi ki:

  agarıo pronuz 31.000 skorlaa hilesiz

  1. ledon456 dedi ki:

   ben agarıoda 850 000 skor yaptım

 25. Network dedi ki:

  Allah razı olsun

 26. ledon123 dedi ki:

  KURTULUŞ SAVAŞINDA 5 TANE SAVAŞ BULUNUR
  1)I. İNÖNÜ SAVAŞI
  2)II. İNÖNÜ SAVAŞI
  3)KÜTAHYA-ESKİŞEHİR SAVAŞI
  4)SAKARYA MEYDAN SAVAŞI
  5)BÜYÜK TAARÜZ

  1. Karaşovalye dedi ki:

   Teşekkür ederim hepinizi banlıcam

  2. Hazal dedi ki:

   Kopya çekme ledon123

   1. Anonim dedi ki:

    Fbjj sonra şaşıracak göster göster Cimbombom
    Çok güzel değil mi arkadaşlar Merhaba ben Leyla ile Mecnun dizi müziği dinle video izle kurtlar vadisi Pu

Yorum Yaz