8:38 pm - Pazartesi Şubat 20, 2017

Çanakkale Zaferi İle İlgili Sözler

Cumartesi, 28 Şubat 2015, 8:12 | Güncel | 21 Yorum

Çanakkale Zaferi İle İlgili Güzel Sözler

18 Mart günü Çanakkale Zaferi Anma Günü. Bu gün aynı zamanda Şehitler Günü olarak da anılmaktadır. Çanakkale Zaferinin bu anma günü için sizlere Çanakkale Zaferi ile ilgili güzel sözleri derledik.

Çanakkale Zaferi Hakkında Ünlü Kişilerin Söyledikleri :

* Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlen­meden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım. (Mustafa Kemal Atatürk)

*   Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muhare­belerini kazandıran bu yüksek ruhtur. (Mustafa Kemal Atatürk)

*   Harpte iki meş’um (uğursuz) şey vardır. Bunlardan biri taş duva­ra körükörüne yüklenmek, diğeri kuvvetleri birtakım ayrı ve bağlan­tısız harekata dağıtıp körletmektir. Biz bu iki ahmaklığı yapmanın tehlikesiyle karşı karşıyayız. (İngiliz Başbakanı Asquith)

*     Ordunun yardımı olmaksızın Filo’nun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım; fakat şimdi bu işte müşterek bir harekatın zo­runlu olduğunu anlıyorum. (Churchill)

*   Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir. (Churchill)

*   Bu Türk kıtaatının cesaret, metanet ve se’bat cihetiyle takdir ve senaya liyakati, her şüphenin fevkinde bulunmuştur. Donanmasının ateşiyle de, en müessir surette muavenet gören pek cesur bir düşman taarruzlarına karşı sayısız muharebelerde bu kıtaat mevkilerini muhafaza etmişlerdir. (Alman Generali Uman von Sanders)

*   Avrupa’da hiçbir asker yoktur ki, bu ifadenin altını çiziyorum, * Türklerle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu’yu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar, Türk olmasalardı. Yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Halbuki, Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar. (General Tawshend)

*  Çanakkale Boğazı’ndaki Türkler ve Almanlar da 18 Mart’ı aralık­sız takip eden sessiz günler, şaşkınlık ve sonra da, büyük bir sevinç uyandırdı. Moral, son derece yüksekti. Kaleler ve tabyalardaki ha­sar da kolaylıkla giderilmiş olmakla beraber, ağır bataryaların cep­hane durumu-ciddiyetini koruyordu. (Robert Rhodes James)

*  Çanakkale müdafaası, üç mucizeler muharebesidir. Hali kurtar­dı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedi yaptı. (Sami Paşazade Sezai)

*  Zafer, “zafer benimdir” diyebilenindir,

*   Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez.

*  Zaferin büyüklüğü, savaşın çetinliği ile ölçülür.

*  Zafer, barışın en kısa yoludur.

Sizler de Çanakkale Zaferi ile ilgili sözlere aşağıdan yorum kutucuğundan hemen katkı yapabilirsiniz …

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

21 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Çanakkale Zaferi İle İlgili Sözler"

 1. senaa dedi ki:

  çok güzel .ödevimi yapmama yardımcı oldu

 2. songül dedi ki:

  Çanakkale’de şehit düşmüş olanları anıyorum iyiki varsınız sizler sayesinde yaşıyoruz

 3. hilal dedi ki:

  hç bşy anlamadım

 4. rana dedi ki:

  benim adım rana

 5. nisa dedi ki:

  vayy güzelmişş. hahaha okuldayımm

 6. Yasemin dedi ki:

  Bana göre sözler biraz kötü.Bence daha güzel yazabilirdiniz…

 7. nisaaa dedi ki:

  çokgüzelmiş çok işe yaradı

 8. nisaaa dedi ki:

  çokgüzelmiş

 9. aslı dedi ki:

  bence çok güzel olmuş. en iyisini yapışlar. arkadaşlar beyenmeyenlere söylüyorum bu yazıları yazmak sayfa açmak sizce kolaymıı . eleştirmek tabiki kolay . işinize geliyor . siz hiç bişey araştırırken, yeni bir sayfa açıyormusunuz. yazıları yazıyormusunuz. en azından millete yardım etmek amacıyla ellerini yormuşlar

 10. tugce dedi ki:

  Begenmdiyseniz daha iyisinide siz yazinda gorelmmm

 11. selma dedi ki:

  bunlar sözse biz kimiz

 12. tarık öz dedi ki:

  berbat kısacası

 13. asd dedi ki:

  bence harika olmuş, bundan iyisi şamda kayısı

 14. büşra dedi ki:

  beğenmedim berbattttt bir site

 15. umut dedi ki:

  berbat sözler

 16. rüya dedi ki:

  beyenmedim kısaca berbat

 17. ayşe tatlı dedi ki:

  hepinize iyi akşamlar buradan gamzeye iyi günler

Yorum Yazın