Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Şubat 2018

Cahit Arf Kimdir Kısaca

Cahit Arf Hayatı, Cahit Arf Kimdir Kısaca Hakkında Bilgi Verelim.

Cahit Arf kısa biyografisi:

Tubitak’ın eski bilim kolu başkanı ve matematikçidir. 1910 senesinde dünyaya gelmiştir ve 1997’de hayatını kaybetmiştir.

Akademik eğitimini Fransa’daki Ecole Normale Superieure’de 1932 yılında bitirmiştir. Bir dönem Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak görev yapmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçentlik için uğraşmış ve burada görev almıştır. Doktorasını ise Almanya’da 1938 senesinde Göttingen Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Matematik dalında yaptığı çalışmalar sayesinde sadece ülkemizde değil dünya çapında da tanınmış biri haline gelmiştir. Sentetik geometri sorularının cetvel veya pergel kullanarak yapılabildiğini iddia edip bu konuda çalışmalara imza atmıştır. Cisimlerinde kuadratik formlarının kategorilere ayrılmasında oluşan değişmeyenlere dair Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi kendi adınının verildiği çalışmaları vardır. Ayrıca “Hasse-Arf Teoremi” ismi verilen teoriyi cebir bilimine katmıştır.
“Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır” sözlerini söylemiştir ve cebir biliminin sanatla ilgili bir yönü de olduğunu belirtmiştir.

cahit arf

Cahit Arf Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ceren dedi ki:

  Bencede çok güzel olmuş yapanın elleine sağlık 😊😊😊

 2. TUNAHAN dedi ki:

  ÇOK GÜZEL OLMUŞ

 3. muhammed ali dedi ki:

  ellerine sağlık

 4. filiz dedi ki:

  çok teşekkürler ellerinize sağlık cahit arf hayatı için.

 5. Cilginkus dedi ki:

  Emeğinize sağlik cok guzel olmus sayende iyi bir not alacagim

 6. Sadettin dedi ki:

  Ödevini çok destek oldu sağol

 7. pelinaysu dedi ki:

  harika cok güzel

 8. Asmin Dila Yıldırım dedi ki:

  Çok güzel olmuş ellerine sağlık sayende ödevim den yüksek not alacağım 👏👏👏👏👏👏👍👌👍👏👋👍👏👏👋✋👋👍👌👍👌 çok sağol yaa Allah razı olsun 😊😊 kardeş 💋💓💜💝💞💕💖💟💗💙❤❣

 9. Saçaklı dedi ki:

  Çok güzel olmuş ama bazı eksiklikler var ama bu kısa bir yazı olduğu içine her ayrıntıyı yazmasına gerek yok.Bu arada Facebook grubumuza Miraculous lady bug anda chat noir katilirsaniz sevinirim konuşmamı dinlediğiniz için tşk muck muck

  1. Parisin kahramanlari dedi ki:

   Ben katilmak isterim

Yorum Yaz