Bilişim Teknolojisinin Çocuklara ve Yetişkinlere Sağladığı Yararlar

Teknolojinin yararları faydaları hakkında bilgi kısaca özet, Bilişim teknolojisinin çocuklara ve yetişkinlere sağladığı yararlar

Teknoloji günümüzde herkesin vazgeçilmezi haline gelmiş bulunmaktadır. Artık kimse kendini bilgisayarlardan, cep telefonlarından ayrı düşünememektedir. İnsan hayatında teknolojinin önemini ve kapladığı önemi belirlemek pek çok kişinin araştırmalarında yer almıştır.

1) Herbert Simon’a göre teknoloji insanın içindeki dünyanın dış dünyaya bir çeşit aktarımı ve bağlantısıdır.

2) Teknolojinin insan hayatındaki yeri Carneige Komisyonuna göre insanlara bir şeyler öğretmek üzerinedir. Bunu aşan amaçlarda kullanılmamalı öğretimde amaç değil araç olmalıdır. Yani sadece yardımcı öğretim aracıdır.

Teknolojiyi kullanmış olmak için kullanmak yanlıştır. Teknolojiye hakim olunmadığında ya da kullanmaya ihtiyaç duyulmadığında başkaları tarafından garip algılanma korkusu ile teknolojiyi kullanmaya başvurulmamalıdır. İnsanlar kendini geliştirmek ve bir şeyler öğrenmek için teknolojiyi kullanmalıdır ancak tek başına bu da çok yeterli değildir. Esas olan ders başka platformlarda öğrenildikten sonra kısa bir sürelik teknolojik destek öğrenmeye yardımcı olmaktadır. Birkaç ders dışında öğrenmenin yarısından daha azı teknoloji ile sağlanabilir. Yani öğrenciler çok iyi ders öğreneceğim diye teknolojik aletlerde kendini kaybetmemelidir bu çok faydalı bir şey değildir.

3)Teknolojinin eğitime etkileri konusunu işleyen pek çok bilimsel yayın vardır. Aşağıda ise bunlar içinden en önemlileri yer almaktadır.

a. İnsanın yazıyı ve alfabeyi bulmasıyla gelişen en önemli şey bilgilerin aktarılabilmesi ve kalıcılığının sağlanabilmesi olmuştur. Sadece alfabe değil kağıdın ve yazım aletlerinin geliştirilmesi de bunda etkili olmuştur. Kitap bir bilgi aktarım aracıdır, içinde sıralı bir şekilde bilgiler vardır ve bir çeşit sunumla bizlere aktarılmaktadır. Yani kitap da televizyon ve bilgisayar gibi içerdiği bilgilerden bağımsız bir yapıya sahiptir, bir araçtır. Kitap kullanılmaya başlanmasının yaygınlaşması matbaanın icadından sonra olmuştur. Matbaadan önce el yazması olarak üretilen kitapların herkesin elinde olması çok zordur. Bunun yanında teknolojinin bir başka ürünü olan yazı tahtaları sayesinde öğrenciler ile öğretmenler aynı paydada bir şeyi tartışabilmekte ve öğretmenler bildiklerini öğrencilere yazarak öğretebilmektedir. Eğitim için bir diğer araç olarak da öğrenci servisleri örnek verilebilir. Okula uzak yerlerde oturan öğrencilerin okula gelmesine ve dolayısıyla öğrenmesine imkan sağlar.

b.Engler’e göre eğitim ile teknoloji bir bütündür ve ayrılamaz. Eğitimi okulda bulunan öğretmen, öğrenci ve dış dünya arasındaki bir bağlantı olarak nitelendirmiş ve teknolojinin de bunları bütünleyici bir görev üstlendiğini ifade etmiştir.

c. Indiana University’de akademisyen olan Robert Heinich ise eğitim teknolojisi adı verilen okulda teknoloji ögelerine karşı farklı bir şekilde yaklaşmıştır. Peter Drucker’ın bir makalesinin yanlış anlaşıldığından yola çıkarak bazı sözler sarf etmiştir. Peter Drucker’ın makalesine göre eğitim içindeki öğrenme ve öğretme faaliyetleri gelişen yeni ürünlerden en çok etkilenen alandır.Bazı insanlar eski yöntemlerle ilgili tutucu davransa da yeni bakış açıları öğrenme ve öğretme açısından daha faydalı olabilir. Bu sayede hem öğretmenler daha yeterli olacak hem de öğrenciler daha iyi öğreneceklerdir. Bu da bugüne kadar tam olarak gerçekleştirilememiş bir öğrenme düzeyinin başlangıcı olacaktır. Robert Heinch bu makalenin yanlış yorumlandığını söylemiştir. Bu makaleden yeni teknoloji ürünü aletlerin kullanılmasıyla daha başarılı öğrencilerin elde edileceğinin çıkarılması ona göre yanlıştır. Heinch burada öğretim teknolojilerinin kullanılmasıyla öğrenme performansının artacağının altının çizildiğini, yüksek teknolojinin her ürünüyle bunun elde edilemeyeceğini savunmuştur.

Bilişim Teknolojisinin Çocuklara ve Yetişkinlere Sağladığı Yararlar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

21 Yorum Yapılmış “Bilişim Teknolojisinin Çocuklara ve Yetişkinlere Sağladığı Yararlar

  1. Mükemmel Çok Sağolun Sayenizde Türkçe Performans Ödevimi Yaptım. Çok teşekkürler. İyi forumlar…

        1. ay kızlar kavgaya gerek yok hiç kavga etmeyin benimde türkçe performansım ya kavgaya hiç gerek yok kendinizi birşey sanmayın aaaaaa kavga etmenin hiçbir anlamı yok ayıp oluyo ama googlde böyle kavga

          1. siz neyin kafasını yaşıyonuz olm benimde türkçe performansım nolmuş :D çok mu bişey

Bir Cevap Yazın

Top