Bilişim Suçları Nelerdir

Bilişim Suçları Nelerdir hakkında bilgi kısaca.

Bilişim suçları emniyet birimleri tarafından belirlenmiş internet üzerinde yasal olmayan işler bilişim suçları olarak bilinmektedir. İnternet kullanıcılarının kişisel bilgilerinin ele geçirilmesi ve diğer sorunların en kısa zamanda çözülmesi emniyet müdürlüklerinin sahip olduğu geniş ağ sayesinde araştırılarak halledilmektedir. Bu suçlar arasında sabotaj, dolandırıcılık, sahtecilik, izinsiz dinleme ve yazılım satın alma gibi suçlar mevcuttur. Bu suçlar ancak ihbar edildiğinde cezalandırılır.

Bilgisayar ve internet ortamındaki suçları kapsayan bilişim suçları genelde virüs veya casus yazılımlarla işlenir. Kanunlara aykırı olarak yapılan bu tarz işler suçtur ve cezalandırılır. Örneğin hiçbir sisteme izinsiz giriş yasal değildir. Dolandırıcılık, günümüzde bilişim suçlarının en çok işlendiği alandır. Bilgisayarlardaki bilgilerin çalınması veya kredi kartlarının kopyalanması, dolandırıcılık bilişim suçu adı altında değerlendirilir.

Kanunlarla yasaklanmış bir yazılımın izinsiz olarak bilgisayardan elde edilmesi, kopyalanması, çoğaltılması ve yayınlanması sahtecilik bilişim suçları kapsamındadır ve genelde bireylerin toplum içi itibarını zedeleyici durumlardır.

1153-167199_siber-saldiri

Bilişim Suçlarına Örnekler Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

5 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.