Atatürk’ün Kitap Okuma Sevgisi İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün kitap okuma ile ilgili kısa sözleri, Atatürk’ün kitap okuma ile ilgili özlü sözleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Mustafa Kemal Atatürk, kitap okumaya oldukça önem vermiştir. Atatürk, bireylerin kitap okuyarak kendilerini geliştirebileceklerini ve böylece vatana millete hayırlı evlat olabileceklerini vurguladı ve hayatı boyunca gençlere kitap okumalarını öğütledi ve bu konuda bir çok sözlerle gençlere öğütler verdi.

Atatürk’ün kitap okuma sevgisi ile ilgili sözleri;

–  Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi vs. okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.

Mustafa Kemal Atatürk, kitap okuma konusunda yanındaki bir arkadaşıyla bir diyaloğa girmiştir;

-Paşam tarihle uğraşıp kafanı yorma. 19 Mayıs’ta kitap okuyarak mı Samsun’a çıktın?”

Atatürk, Vasfi Çınar’ın bu çok samimi yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi.

-”Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım.” cevabını vermiştir. Bu diyaloğa baktığımızda da Mustafa Kemal Atatürk’ün kitap okumaya ne kadar önem verdiğini görebiliriz.

Atatürk’ün Kitap Okuma Sevgisi İle İlgili Sözleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen .bize Yazın. 

 

20 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.