ALES Sınav Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir

ALES Sınav Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir

ÖSYM ALES Sonuçları kaç yıl geçerli ?

ALES sınav sonuçları kaç yıl süreyle geçerliliğini korur? ALES sınav sonuçları hangi tarihte duyurulacak ? Tezsiz yüksek lisans programlarına katılabilmek için ALES’e girmek şart mı ?

Üniversitelerde yüksek lisans yapmak isteyenler mutlaka ALES’e girmeli ve bu sınavdan 55 ve üzerinde puan elde etmeleri şarttır.

Tezsiz yüksek lisans programları için bu şart geçerli değildir zira bu programlar için ALES’e girme zorunluluğu bulunmaz.

ALES sınavı 17 Kasım 2013’te gerçekleştirildi. Sınav, toplamda 180 dakika sürdü. Sınava giren adaylardan, sayısal ve sözel bölümden meydana gelen bir testi çözmeleri istendi.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı haricindeki kadrolardan atanmak amacıyla ALES’e girip gerekli puanı elde etmek şarttır.

Türkiye’deki lisansüstü eğitimi programlarında eğitim almayı arzulayanlar da ALES’e girmeli ve gerekli puanı elde etmelidir.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı gereksiniminin giderilmesi istemiyle lisansüstü eğitimi almak için yurt dışına gidecek kişilerin kimler olacağını belirlemek de de bu sınav etkilidir.

Adaylar, ALES sonuçlarına ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecekler. Bunun için sisteme T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini girmeleri yeterlidir. Sonuçlar yalnızca internetten verilecek olup hiçbir adayın adresinde sonuç içeren bir belge gönderilmeyecektir.

 ALES sonuçları 3 yıl geçerliliğini korur

Sınavın sonuçları açıklandığı tarihten sonra 3 yıl süresince puanlar geçerliliğini korur.

ALES Sınav Sonucu Geçerlilik Süresi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 Yorum Yapılmış “ALES Sınav Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir

Bir Cevap Yazın

Top