Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Türkiye’de Organ Bağışındaki Yetersizlik Ne Gibi Sonuçlar Doğurur

Kısaca Türkiye’de Organ Bağışındaki Yetersizlik Ne Gibi Sonuçlar Doğurur

Ülkemizde organ bağışı yeterli düzeyde değildir ve bu bilinç toplumda henüz gelişmemiştir. Organ nakli bekleyen hastaların durumu da göz önünde bulundurularak bu bilincin ve organ bağışının artması için çalışmalar yapılmalıdır.

Hiç kimsenin organları öldükten sonra herhangi bir işe yaramayacaktır ancak insanlar yine de organ bağışından çekinmektedir. Organ bekleyen hastalar ise organa kavuşamayarak makinalara ya da ilaçlara bağlı bir yaşam sürmektedirler. Bu, devletin sağlık harcamalarını artırmakta ve ekonomiyi de kötü etkilemektedir.

Organ bağışının Türkiye’de artırılması için sevilen kişilerin öncülük yapması ve halkı bilinçlendirecek projeler ortaya koymaları gerekmektedir. Ayrıca işin dini boyutunu düşünen kişiler için dini görevlilere de organ bağışının sevap olduğunun anlatılması noktasında iş düşmektedir. Okullarda öğrencilerin organ bağışı konusunda aydınlatılması ve sivil toplum kuruluşlarının girişimleri de toplumun organ bağışına olan ön yargılarını kırmakta yararlı olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. jasmin dedi ki:

    Guzel yeterince aciklayici ayrintiya gerek yok

Yorum Yaz