Akıllı Kimlik Kartları Ne Zaman Çıkacak – Özellikleri 2014

Pembe ve mavi kimlik tarih oluyor

Beş yıldır pilot uygulaması Bolu’da devam eden akıllı kimlik kartı projesinde sona yaklaşıldı. TÜBİTAK’ın geliştirdiği akıllı kimlikler, haziran ayından itibaren kullanılmaya başlanacak.

Zaman’ın haberine göre pembe ve mavi nüfus cüzdanlarının tarihe karışacağı yeni dönemde ilk etapta yaklaşık 2 milyon kişiye akıllı kimliklerden verilecek. Üç yıl içinde elektronik kimliği olmayan vatandaş kalmayacak.

İçişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip ve ileri baskı teknikleriyle basılacak akıllı kimliklerin maliyetinin 15-20 dolar civarında olacağını söyledi.

Kimliklerin tüm vatandaşlara ücretsiz verileceğini aktaran yetkili, “Fakat kayıp veya çalınması durumlarında ikinci kez talepte bulunulduğunda ücret alınacak.” dedi.

Akıllı kimliklerin vatandaşa nasıl verileceğiyle ilgili detaylar da netleşmeye başladı. İlk olarakTürkiye genelindeki tüm nüfus müdürlükleri akıllı kimlik verilmesine uygun hale getirilecek. Müdürlüklerdeki bankolar kaldırılarak ofis sistemine geçilecek.

Mekanı yeterli olmayan müdürlükler daha geniş binalara taşınacak. Her nüfus müdürlüğüne ilçenin nüfus yoğunluğuna göre parmak izi ve avuç içi damar okuma cihazları konulacak. Gerekli tüm teknik altyapı oluşturulduktan sonra randevu sistemiyle vatandaşlara kimlik verilmesine başlanacak.

Bunun için Alo 199 randevu hattı kurulacak. Bu hattı arayan vatandaşa en yakın nüfus müdürlüğünde randevu verilecek. Mevcut kimliğiyle birlikte nüfus müdürlüğüne gidenler parmak izi ve avuç içi damar izi ile sisteme kaydedilecek. Ayrıca mevcut nüfus bilgileri de yeni sistemekaydedilerek talep alınacak.

Vatandaştan alınan talepler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü elektronik kart basım merkezine iletilecek. Akıllı kimlik kartı basıldıktan en geç 3 gün içinde posta yoluyla vatandaşların adreslerine gönderilecek. Posta memurları kendilerine gelen kimlik kartlarını elden imza karşılığında vatandaşa teslim edecek.

Eğer vatandaş evde yoksa posta memuru vatandaşın evine ertesi gün bir kez daha gidecek. Söz konusu kişinin yine evinde bulunamaması halinde akıllı kimlik kartı ilgili postanede 15 gün bekletilecek. Bu süre içinde de vatandaş gelmezse kimlik kartı merkeze geri gönderilecek.

Yeni kimlik kartının şeklinin ve ebatının nasıl olacağı henüz kesinleşmedi. Türkiye bilimsel veTeknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), toplam 12 ayrı kimlik kartı üzerinde çalışıyor. Çalışmalar bittikten sonra yeni akıllı kimlik kartının nasıl olacağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da görüşü alındıktan sonra netleşecek.

Yeni kimlik kartları erkek ve kadınlar için tek tip olacak. Yani mevcut kimlik kartlarında olduğu gibi erkekler için mavi, kadınlar için pembe nüfus cüzdanı uygulaması tarihe karışacak. Öte yandan yeni kimlik kartlarında din hanesi ile kişinin medeni halini gösteren bölümlerin olup olmayacağı henüz karara bağlanmadı.

Ayrıca, akıllı kimlik kartının; aynı zamanda ehliyet, bankamatik kartı, akbil gibi birçok alanda kullanılacak olmasına yetkililerin temkinli yaklaştığı öğrenildi. Akıllı kimlik kartının kaybolması durumunda yeni kimliğin basılıp vatandaşa ulaşması 3-4 günü bulacağından vatandaşın diğer hizmetlerden de mahrum kalacağına dikkat çekiliyor.

10 yıllık kullanım ömrüne sahip olan ve ileri baskı teknikleri ile kişiselleştirilen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nda TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen milli işletim sistemine sahip temaslı-temassız (melez) yonga bulunuyor. Kimlik kartı ile sağlanan hizmetlerde, hizmetin özelliğine göre görsel, elektronik ve biyometrik olmak üzere farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yöntemleri kullanılacak.

Ayrıca kimlik kartı uluslararası seyahat belgesi olarak da kullanılabilecek. Akıllı kimlik kartı pilot çalışmaları 4 Temmuz 2007 tarihli ve 26572 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2007/16 No’lu Başbakanlık Genelgesi uyarınca yürütüldü.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, engelli, yaşlı ve nüfus müdürlüğüne gelemeyecek kadar hasta vatandaşlar için mobil nüfus hizmeti verecek. Bunun için her ilçe nüfus müdürlüğüne bir adet olmak üzere içinde laptop bilgisayar, parmak izi ve avuç içi damar izinin alınmasına imkan sağlayan cihazların bulunduğu seyyar bir çanta oluşturacak. Bu iş için görevlendirilen nüfus memuru ilçedeki engelli, yaşlı ve hastaların nüfus bilgilerini bilgisayara yükleyerek tek tek evleri dolaşıp akıllı kimlik kartı taleplerini alacak.

DENETİM KOLAY VE GÜVENLİ

Adalıer, elektronik kimlik kartıyla kurumlara gelecek yenilikleri ise şöyle anlattı:

”Hizmet veren kurum, hizmeti alan vatandaştan emin olacak. Vatandaşın orada olduğundan emin olacak. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetimi kolay ve güvenli bir şekilde yapılacak.

Kimlik doğrulamasındaki yetersizliklerden kaynaklanan sosyal güvenlik, sağlık, sigorta ve bankacılık gibi alanlarda usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar asgariye inecek.

Kimlik kartı, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacak. Sağlayacağı güvenli kişi doğrulaması nedeniyle kurumların sunduğu elektronik hizmetlerinin nitelik ve sayıları artacak.

Bu sayede vatandaş uzaktan kurumun uç noktasına gitmeden birçok işini elektronik ortamda çözecek. Vatandaşın zamanından elde edilen zaman tasarrufu iş kayıplarını önleyecek.”

Adalıer, ”Elektronik kimlik kartı alternatifsiz bir sistem olup e-devlet açılımında vatandaşın kurumlara ulaşımında anahtar vazifesi görecek ve mahremiyetin korunmasını sağlayacak” diye konuştu.

AKILLARDAKİ SORULAR

Adalıer, konuşmasının ardından soruları da yanıtladı. ”Vatandaşın tüm bilgileri kart üzerinde yüklü olacak. Vatandaş hangi bilgisinin nerede görülmemesi gerektiğine nasıl karar verecek” şeklindeki bir soru üzerine Adalıer, ”Kişisel bilgilerin korunmasıyla ilgili kanun tasarısı çıktıktan sonra tüm devlet kurumları elektronik devlet uygulamalarını bu karta entegre edecek ve kart kullanımında o kurumun mevzuatı çerçevesinde vatandaşın izni dahilinde bilgiler çıkacak” yanıtını verdi.

Kartların nerede basılacağına ilişkin bir soru üzerine de Adalıer, Türkiye’de kart basımı yapan 5 yerli firmanın bulunduğunu belirtti. Adalıer, TÜBİTAK’ın projenin sadece Ar-Ge boyutuyla sorumlu olduğuna işaret ederek, ”Ancak öngörüm, yerli firmaların ihaleye girmesi yönünde” dedi. Adalıer, kullanımdaki akıllı kartların çipinden mürekkebine kadar Türk endüstrisi üretimi olduğunu da vurguladı.

KOPYALANMASI MÜMKÜN DEĞİL

Kartın kopyalanma riskine karşı görünür ve görünür olmayan 9 koruyucu önlemin alındığını belirten Adalıer, bu şekilde kartın kopyalanmasının mümkün olmadığını belirtti.

Adalıer, ”Kişi trafik kazası geçirdi ve şuuru yerinde değil diyelim. Bu durumda kart nasıl kullanılacak” sorusunu da Adalıer, şöyle yanıtladı:

”Bu senaryo Sağlık Bakanlığı için uygulanacak. Bu durumda bakanlığın nüfus müdürlüğü tarafından verilmiş bir sertifikası olacak. Sağlık Bakanlığı bu kartı tüm okuyucularında taktığında otomatik olarak bilgiler çıkması gerekiyor.

Bu durum onaylanmadı, ama kartın içinde sınırlı acil kritik bilgiler var, hastanın şeker, tansiyon durumu, kullandığı ilaçlar ve kan grubu bilgileri gibi. Sağlık Bakanlığının altyapıyı hazırlamasının ardından bu bilgiler karta yüklenecek. Vatandaş, muayene olduktan sonra tüm bilgileri hastanenin güvenli kart okuyucularında doğrulanacak ve sürekli güncellenecek”

Adalıer, karta yüksek güvenlik sağlayan damar ve parmak izi kontrollerinin ise güvenlik ve nakit transferi gibi durumlarda kullanılacağını bildirdi.

Akıllı kimlik kartlarının büyük ihtimalle önümüzdeki 30-50 yıl boyunca kullanılacağını ifade eden Adalıer, bu sistemin altyapısının Türkiye’de oluşturulmasının önemine işaret etti. Adalıer, ”Devlet bundan sonraki süreçte sisteme entegre edilecek her konuyu bize iletebilecek ve biz yeni versiyonlarını çıkarabileceğiz” dedi.

OKULLARDAN STADYUMA KADAR BİRÇOK ALANDA KOLAYLIK

Yeni kimlik kartlarının çeşitli sınavlarda da kullanılarak başkasının yerine sınava girmelerinin tamamen önüne geçilmesinin hedeflendiğini de belirten Adalıer, ”Burada çok kullanım alanı olacak. Örneğin stadyumlara girerken olay çıkaranlar oluyor mesela.

Kartın okutulmasıyla kişinin orada olup olmadığı da kolaylıkla tespit edilebilecek. Okullarda yoklama yapılmasına gerek kalmayacak mesela. Öğrenci kartını okutup yerine geçebilecek. Uygulamalar hayalinizin gidebildiği yere kadar…”

Oktay Adalıer, akıllı kimlik kartlarına damar ve parmak izinin yanında avuç içi damar izi ile iris tanıma özelliklerinin eklenmesi için de çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Akıllı Kimlik Kartı , Akıllı Nüfus Cüzdanı 2014, Akıllı Kimlik Kartları Ne Zaman Verilecek 2014, Akıllı Kimlik Kartlarının Özellikleri Nasıl Olacak 2014 , Nüfus Cüzdanları Değişecek Akıllı Kimlik Kartları Gelecek 2014

AA – 2014

64 Yorum Yapılmış “Akıllı Kimlik Kartları Ne Zaman Çıkacak – Özellikleri 2014

 1. ztn kimlik kartı çok iyi ama mesela öğrenci kimlik kartı yinede olması şart kimin ne olduğunu bu kimliklerle belli olucagını düşünmüyorum

 2. Arkadaşlar, bu uygulama çok mantıklı ve yaşamı kolaylaştıracak diye düşünüyorum. Bu demek oluyor ki maaş kartı olarak kullanılırsa Elektrik,Su, Doğalgaz faturaları otomatik olarak maaştan düşülmeyi hedefleniyor ama, asgari ücret bu durumda yetersiz kalacak herzamanki gibi.. Tırmala türk vatandaşı.

 3. Herşey çok güzelde insanlar çalışıyor evlerinde kimse olmayabilir acaba Nüfus md lüğünden randevu alıp Parmak izine gittiğimizde Kimliği teslim alacağımız İş adresimizi verirsek herealde oraya gelir.

 4. eskiden gündem değiştirmek için petrol bulundu diyorlardı
  şimdi kimlik vereceğiz diyorlar hergün neredeyse haberi oluyor ama nedense bir türlü verilmedi gitti:))))

 5. arkadaşlar kesin tarih belliydi ama seçim girdi araya. seçimden sonra inşallah. biz nüfus müdürlükleri olarak hazırız. bugün başlansın denildiği zaman başlanır altyapı hazır. asıl beni düşündüren nüfus memurlarının iş yükü. inşallah mesai paramızı geri verirler.

 6. Peki bu kart, kola makinasında çalışacak mı? Mayışları çekebilecekmiyiz? Doğal gaz ve su yüklenebilecek mi?

 7. Mesela bu kartla mayış çekilecek mi? Yada kola makinasında çalışacak mı? Doğalgaz ve su yüklenecek mi?vssss vssss.

 8. artık yenı yılada gırdık uygulama nufus mudurluklerınde basladımı bılmıyoruz
  ayrıca dın hanesı olmasada olur dıye dusunuyorum dın manevı bır degerdır ınsanın ıcınde yasar ıllakı orada yazması bıle ayrımcılıktır bence

 9. Herşeyde Sorun Cıktığı Gibi Bu İştede Muhakkak Birşeyler Cıkacak Çünkü Bi Defada Düzgün İş Yapamıyoruz

 10. 2013’un sonuna geldik hala yok akilli kimlikler.kimligimi degistirmem gerek bekliyorum ama hala haber yok.2014te de yururluge girmicek sanirim…

  1. seçim olmasaydı 2014 ocak ayından itibaren başlayacaktık. sistem alt yapı hazır. bizde beklemedeyiz. şunu söyleyebilirim seçimden sonraki ay başlayabilir.

 11. Simdiden bu yenilik için teşekkürler ben esnaf olarak bir bilgi almak istiyorum. Biz fotografcilik üzerine hizmet veren bir firmayiz bu kimlik kartlarinda kullanilacak fotografin boyutu ne olacak biz müşteri mize nasil bir fotoğraf verecegiz boyutu hakkinda bilgilendirme yapilacakmi birde onerim şu olabilir fotograflar nufus mudurluklerine digital ortamda verilse sizin calismalarinizi daha kolaylaştıracak diye düşünüyorum kolay gelsin basarilar arkadaslar 05078275834

 12. benim tek istediğim şu nüfus cüzdanı mağduriyetinin bir an önce bitmesi. nüfus cüzdanını, öğretmen kartını,kredi,banka kartı ve fotoğraflarını çaldırmış bir mağdur olarak şu e kimliklerin bir an önce çıkarılmasını istiyorum. e kimlik çalınsa ya da kaybedilse bile bir mağduriyet yaşanmasın lütfen.

 13. Bence daha farklı sistem yapılabilir.Allah (c.c) her insana farklı parmak izi vermiştir. Hiç biri birbirine benzemez veya avuç içi farklıdır.Her yere avuç okuma sistemi verilse dünya genelinde kimliğe gerek kalmaz diye düşünüyorum Örnek; Polis arama yapıp kimlik taramasını elindeki avuç okuma cihazıyla kimlik bilgilerini tarayabilir tşk.

 14. turkiyede calışmalar olsada olmasada fark etmiyor görevlı sabah geliyor akşam gidiyor ne yaptın ne yapmadın soran yok calışsada calışmasada fark etmiyor özel şirkette verilen görevi yapmadan gidemessin kamunun sorumsuzlugu vatandaşın cilesi

 15. Ben muradı bektaşoğlundan herkese selam. yeni kimlik kartları kredi kartı gibi olacak, temel amaç bu, bu benim proje. Bu proje tam uygulamaya geçtiğinde ülke zengin oluyor.
  yani benim projeye göre her aldığınız son fişte sağlığınıza,emekliliğinize, devlete ne kadar kesildiğini otamatik olarak devlete yansıyan kayıtlarla birlikte göreceksiniz.Böylece bu projem bütün insanları sağlık ve emeklilik güvencesine bağlıyor,iş yerleri üzerinden sağlık, sosyal güvenlik kesinti yükü, muhasebe yükü kalkıyor,devlet zengin oluyor, iş yerleri zengin oluyor.
  Birde işyerleri üzerinden vergi kalkıyor.

  1. Proje senin demek bravooo, tam çatlak profesör işi tebrikler ama proje bence yanlış ülkeye sunuluyor, biz kaldıramayız bunu, daha basit kartlı turnike kartlarını okutup geçemiyoruz, yinede emeğine sağlık…

 16. TARİH 29.07.2013 VE HALEN NE 199 NOLU HAT AKTİF NEDE KARTLAR NEZAMAN DAĞIYTILACAK NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNÜN HABERİ VAR NE BİÇİM İŞ BU ANLAMADIM ANLAYAN VARSA ANLATSIN LÜTFEN

 17. çok güzel olmuş harika yapanların eline sağlık amma ne zaman yürüllüge girecek cevap verirseniz sizlerde teşekkür ederim

 18. bu kımlıklerin bilgileri nereye depolanacak kapasite buna yetermi 76 milyon insanız. normal kimlikler neyimize yetmiyorki. bu işlerle uğrasan insanlara sesleniyorum buda bi ihtiyaca fakat buna mal edilecek maddiyat fakir fukaraya yoksula verilese ülkede büyük oranda yoksukluk oranı kalkar.

  1. GELECEKTE HER İNSANI UYDUDAN TAKİP EDEBİLME OLANAĞINA SAHİP OLACAKLAR.DÜNYADAKİ TAKIM ELBİSE GİYEN GERÇEK TERÖRİSTLER TARAFINDAN DÜZENLENEN SALDIRILAR VE MEDYA YOLUYLA İNSANLAR BUNLARI DAHA ÇOK TALEP EDECEK HATTA VÜCUTLARINDA ÇİP TAŞIYACAKLAR AMAÇLANAN BUDUR ARAŞTIRMADAN BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR BEYAN ETMEYİN NEDEN? SORUSUNU SORUN BU SİSTEM MODERN KÖLE TOPLUMLARI TEK SİSTEM İÇİNDE KONTROLÜNÜ SAĞLAMAKTIR Y.D.D.

 19. Aslında cebinde para bile taşımayacaksın yanında sadece bu kart olsun yeter her alanda geçmeli tek bir kartla bütün işlemini yap

  1. tabiki fotoğraf olacak ama çocuklarda kaç yaşından sonra olur bilmiyorum eski nüfus cüzdanlarında 15 yaşından itibaren aslında çocuk okula başladığı anda kimlik fotoğraflı olması lazım

 20. Ben muradı bektaşoğlundan herkese selam. yeni kimlik kartları kredi kartı gibi olacak, temel amaç bu, bu benim proje. Bu proje tam uygulamaya geçtiğinde ülke zengin oluyor.

  1. ben muradı bektaşoğlundan herkese selam.yani benim projeye göre her aldığınız son fişte sağlığınıza,emekliliğinize, devlete ne kadar kesildiğini otamatik olarak devlete yansıyan kayıtlarla birlikte göreceksiniz.böylece bu projem bütün insanları sağlık ve emeklilik güvencesine bağlıyor,iş yerleri üzerinden sağlık, sosyal güvenlik kesinti yükü, muhasebe yükü kalkıyor,devlet zengin oluyor, iş yerleri zengin oluyor.

 21. iyi günler bu randevu hattı aradımda calışmıyor ki niye arama yapıyorum ki boş u boşuna aranmıyor yanlış bir numara diyor admın bey bir cevapverirmisiniz bi zahmet lütfen nasıl olacak randevu işi yani ben gercekden randevu almak istiyorum… kartım ille degişmeli benim. bir an önce randevu alıyım ki ona göre yani kart degişsin…

 22. bir ülke de akıllı başkan olursa yaptığı işlerde akıllıca olur
  bu akıllı kimlik insanımıza bir çok kolaylık getirecektir kopyalanmasıda çok zor olsa gerek bu nedenlede sahtakarların önüne geçilmiş olur bence

 23. Değerli evrak üretiminden Darphane sorumlu diye biliyorum. Madeni para, sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, elektronik pasaport bunlardan bir kaçı.

 24. Güzel bir çalışma,ama ne zaman hayata geçecek,kesin bir tarih verilmesi gerekiyor artık.

Bir Cevap Yazın

Top