Ahmet Hamdi Tanpınar Hayatı ve Eserleri Kısaca

Ahmet Hamdi Tanpınar Hakkında Bilgi, Ahmet Hamdi Tanpınar Hayatı ve Eserleri Kısaca

1901 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Hamdi Tanpınar, 1961 yılında yine İstanbul’da vefat etmiştir. Türk roman, öykü ve şiir alanlarında eser vermiş sanatçımızdır. Ayrıca 1942-1946 seneleri arasında Milletvekili görevinde de bulunmuştur.

1923 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitiren Tanpınar, bir süre öğretmen ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Gençlik yıllarında Ahmet Haşim ve Yahya Kemal’in yanında bulunarak onlardan etkilendi. En önemli yapıtları mensur eserleridir. Şairin ilk şiiri 1920 senesinde yayınlanmıştır. Şiirlerinde sembollere ve musikiye büyük önem vermiştir. Hikaye ve romanlarında ise psikoloji ve bilinçaltı büyük yer tutar.

Eserleri: Huzur, saatleri Ayarlama Enstitüsü, Sahnenin Dışındakiler, Mahur Beste, Aydaki Kadın, Ayna, Beş şehir, Yahya Kemal, Edebiyat Üzerine Makaleler, XIX. Asır Türk edebiyatı tarihi, Abdullah Efendi’nin Rüyaları, Yaz Yağmuru

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Hayatı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

4 Yorum Yapılmış “Ahmet Hamdi Tanpınar Hayatı ve Eserleri Kısaca

  1. benim de ödevim var Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eserleri bu kadar mı acaba çünkü 100 almam lazım.

  2. Harika bu adamin kultur merkezi bizim okulun yaninda kepez antalya varsakta 😊😊😊😊😊 odevim icin isime cok yaradi Ahmet Hamdi Tanpınar hayatını yazdım. Bitti.

Bir Cevap Yazın

Top