Ahmet Hamdi Tanpınar Hayatı ve Eserleri Kısaca

Ahmet Hamdi Tanpınar Hakkında Bilgi, Ahmet Hamdi Tanpınar Hayatı ve Eserleri Kısaca

1901 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Hamdi Tanpınar, 1961 yılında yine İstanbul’da vefat etmiştir. Türk roman, öykü ve şiir alanlarında eser vermiş sanatçımızdır. Ayrıca 1942-1946 seneleri arasında Milletvekili görevinde de bulunmuştur.

1923 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitiren Tanpınar, bir süre öğretmen ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Gençlik yıllarında Ahmet Haşim ve Yahya Kemal’in yanında bulunarak onlardan etkilendi. En önemli yapıtları mensur eserleridir. Şairin ilk şiiri 1920 senesinde yayınlanmıştır. Şiirlerinde sembollere ve musikiye büyük önem vermiştir. Hikaye ve romanlarında ise psikoloji ve bilinçaltı büyük yer tutar.

Eserleri: Huzur, saatleri Ayarlama Enstitüsü, Sahnenin Dışındakiler, Mahur Beste, Aydaki Kadın, Ayna, Beş şehir, Yahya Kemal, Edebiyat Üzerine Makaleler, XIX. Asır Türk edebiyatı tarihi, Abdullah Efendi’nin Rüyaları, Yaz Yağmuru

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Hayatı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

7 yorum

  1. çok güzel olmuş Ahmet Hamdi Tanpınar hayatı kısa bunun için teşekkürler tam da istediğim gibi olmuş. bu aralar okulda en iyi ödevi ben yapıyorum, bu site sağ olsun. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.