Ahi Teşkilatının Osmanlı’nın Kuruluşundaki Etkisi

Osmanlı Devleti belirli nedenler ve sonuçlar üzerine kurulan ve günümüz Türkiye’nin temelini oluşturan bir devlet olarak kurulmuştur. Bu yazımızda sizlere Ahi teşkilatının Osmanlı Devletinin kuruluşundaki rolü konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

 

Cihat anlayışına sahip olan Ahi teşkilatı, genellikle savaşların yapıldığı “uç” bölgelerde bulunuyordu. Bu düşünce Osmanlı Devleti’nin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlamıştır. Bunun nedeni ahi teşkilatının bulunduğu yerlerin savaşa uygun yerler olmasıdır. O dönemde istikrarsızlığın çok fazla olmasının temel nedenleri ise Anadolu Selçukluları’nın yönetimde zayıf olması, Moğol baskısı ve uçlara yönelişin artmasıdır.

Bir süre sonra Derviş gaziler gibi ahiler de Osman Gazi’nin çevresinde bulunan halkaya dahil oldular. Osman Gazi’nin halkasına dahil olan deviş gaziler ve Alperenler, pirlerinden aldığı emirle hemen hizmete başladılar. Sonrasında ise akıncılar “Gökyüzünü vatanının çadırı yapma” hedefi ile İslam’ın “yeryüzünü secde yapmaya uygun hale getirme ve zamana ezan sesiyle hakim olma” anlayışı ile akınlara başladılar.

Ahi Teşkilatının Osmanlı Devletinin Kuruluşuna Etkisi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.