19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı Neden Kutlanır

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı Neden Kutlanır Kısa Bilgi, 19 Mayıs neden kutlanır kısaca

19 Mayıs 1919 da başlayan ulusal kurtuluş savaşımız, 16 Mayıs 1919 da Atatürk’ün Bandırma Vapuruna binip, Samsun’a çıkmasıyla başlamıştır. 3 yıl boyunca süren savaşlar sonucunda yurdu düşmandan temizledik ve 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet kuruldu. 19 Mayıs tarihi Atatürk’ün isteğiyle spor bayramı olarak kutlanmaktadır.

20 haziran 1938 tarihinde çıkarılan kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmakta olan milli bayramımızın adı 12 Eylül Darbesinin ardından “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak isimlendirildi.

Atatürk gençliğe verdiği önemi şu sözleriyle dile getirmektedir: ” Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir . Mevcudiyetinin ve istikbalinin biricik temeli budur. Bu temel senin en önemli güvencendir .”

Ayrıca Atatürk spora verdiği önemi de ” Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur ” sözüyle de spora verdiği önemi anlatmaktadır. Her sene 19 Mayıs 1919 da bugün bayram olarak kutlanmaktadır. Atatürk’ü anma günü olarak kullanılmasının sebebi de Atatürk’ün bir söyleşisinde ben 19 Mayıs günü doğdum demesinden kaynaklanmaktadır.

19 Mayıs Neden Kutlanır Özet Bilgi Aktardık.

19 Yorum Yapılmış “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı Neden Kutlanır

    1. Aynen kısaca diye baktık uzun çıktı. Şimdi biz ödevi olanrar bunu nasıl sığdıracazz???

Bir Cevap Yazın

Top