Zeplini Kim Buldu Zeplinin İcadı

Zeplinin icadı, zeplini kim buldu

Zeplin Ne Zaman İcat Edildi

İnsanoğlunun cümbür cemaat uçuş denemelerinden biridir Zeplin. Kısaca, itme kuvvetiyle yol almalarını sağlayan motorları, havada yön­lenmesini sağlayan dümenleri olan ve altında yolcu kabini bulunan puro biçimindeki güdüm­lü balonlardır zeplinler. Bu omurgalı güdüm­lü balonu ilk bulan kişi, aynı zamanda isim babası olan Ferdinand von Zeppelin isimli bir Alman’dır. İcadından sonra birçok kez uçuş denemesi yapılmış, fakat en başarılı denemeyi 1852 yılında Fransız mühendis Henri Giffard gerçekleştirmiştir. 160 kilogram ağırlığındaki ve 3 beygir gücündeki buhar makinesini 43 metre uzunluğunda ve 12 metre çapındaki hidrojen dolu bir torbanın altına takan Giffard, zeplini­ni Paris’ten havalandırıp 30 kilometre uzaktaki Trappes’e kadar uçarak herkese el sallamıştır.

zeplin128 metre uzunluğunda ve 11 metre çapında­ki ilk zeplinin alüminyumdan oluşmuş iskeleti pamuklu bir bezle kaplıydı. İskeletinin içi hidro­jen taşıyan gaz baloncuklarıyla doluydu. Bu zep­lin 1900 yılında havalandırılınca yerden kalkışını izleyen herkes ıslık çalıp, “Valla da uçuyoü” falan dedi ve adet olduğu üzere el salladı. Tam 400 metre yükseğe çıkan bu ilk zeplin 6 kilometrelik yolu 17 dakika 30 saniyede alarak “Anca gider­sin.” dedirtti ama gene de olsundu. Böyle bir şeyi uçurtmanın zevkine diyecek yoktu.

İlk zeplinin patlamadan havalanıp başarıy­la uçması üzerine derhal seri üretime geçildi ve yepyeni zeplinler üretildi. Fakat zeplin üretimini destekleyen Alman Savaş Bakanlığı bir süre sonra niyeti bozdu. Zeplinler o zamanlar bakanlığı bile olan savaş durumlarında kullanılarak 1. Dünya Savaşı’nda Paris ve Londra’nın bombalanmasın­da kullanıldılar. Daha sonra Atlas okyanusunu aşacak şekilde uçuşlara başlayan zeplinler, tam 52.000 kişiyi Atlas okyanusunun iki kıyısına taşı­dılar. Fakat ya nazar deydi ya da bombalananların ahı tuttu bilmiyoruz; havada yanarak, patlayıp etrafa saçılarak çok büyük facialara neden olmaya başladılar ve 1950 yılında gökyüzünden kaldırıl­dılar. Şimdi sadece reklam amaçlı girişimlerde iş olsun diye kullanılmaktadırlar.

Zeplinin İcadı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.