Yunus Emre’nin İnsana Bakış Açısı

Yunus Emre’nin İnsana Bakış Açısı Hakkında Bilgi Kısaca

Yunus Emre’nin insana bakış açısı İslam dininden beslendiğinden Yunus Emre herkesi eşit olarak kabul eder. Büyük mutasavvıf insanları Allah tarafından yaratıldıkları için sevdiğini söyler. Onun gözünde tüm insanlar eşittir. Hiçbirinin diğerinden farkı yoktur.

Yunus Emre şiirlerini büyük bir hoşgörü ve insan sevgisi ile kaleme almıştır. Ondaki sevgi ufacık bir toz parçacığından okyanuslara, yaratılandan da yaratana ulaşır. Onun eserlerinde tevhit yani birlik ön plandadır. Dünyadaki her şeyin bir yani tek olan Allah’a ulaştığına inanır. İnsanlara beslemiş olduğu sevgi ve gösterdiği hoşgörü yaşadığı dönemde kendisinin sonraki çağlarda ise eserlerinin insanlar tarafından çok sevilmesini sağlamıştır. Onun eserlerinden anlaşıldığı üzere Yunus Emre her zaman mazlumun yanında olmuştur. İnsanlara yaşama sevgisi, birlik, hoşgörü aşılamış ama ölmekten de korkmamıştır. Yunus Emre tüm bu olumlu özellikleri ile çağını aşıp günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiştir.

Yunus Emre geleceğin daha güzel olması, kişinin sesini yarınlara ulaştırabilmesi için herkesin sevgi ile dolmasını önerir. İnsanların birbirini sevmesi ve hoşgörü sahibi olması sayesinde dünyanın daha güzel bir yer olacağına inanır ve bunu eserlerinde işler.

yunus emre

Yunus Emre’nin İnsana Bakış Açısı Konusunda Özet Bilgi Aktardık

12 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.