Ülkü ve Ülkücülük Nedir
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Ülkü ve Ülkücülük Nedir

Siyasi bir kavram olan ülkü nedir, ülkücülük nedir kısaca açıklayalım. Ülkücülük, Alparslan TÜRKEŞ’in düşüncelerini takip edenlerin oluşturduğu düşünce sistemidir. Bu fikir yapısını benimseyenlere ülkücü, bu ideolojik fikre de de ülkü denir. Ülkücülüğün esas hedefi TURAN’dır. Anlamı TÜRK-BİRLİĞİ’ni oluşturmaktır. Bu yolda çalışmaktır.Ama ilk önce bir ülkücünün Türk-Birliği fikrini kabul edip; önemini, getirilerini iyi anlaması gerekmektedir. Daha sonra bu amaca yönelik çalışmalara yönelmeli ve TURAN hedefine giden yolda her türlü özveriyi göstermelidir.

Ülkücülük görüşü günümüzde MHP tarafından temsil edilse de, BBP de aynı ideallere sahip farklı bir siyasal parti olarak Türk siyasetinde yerini almıştır.

Ülkü için çok çeşitli tanımlar vardır. Burada bunlardan birkaçını göreceksini;

* İnsanların umutla bu amaç uğruna yürümesini kuvvetlendiren gerektiği zamanda bu dava uğrunda ölünen ve hiç bir taviz verilmeyen bir amaç, dilek.

* Ülkü, insanın kendi ulusu veya bütün insanlık adına varılmasını şiddetle arzu ettiği nihai hedeftir. İstek ve umut edilen nihai hedefe varmak amacıyla, yorulup bıkmadan, usanmadan olgunluk ve cesaretle, özveriyle çalışan kişilere de Ülkücü denir.

* Ülkü, vatan sevdası ve vatan yolunda amaçları olan ve ülkesini en yüksek seviyeye ulaştırmak isteyen insanların birleşimidir.

Ülkücülük Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. TC Yıldıray Karaman dedi ki:

  Faşistlik, bir fikri yada kimseyi bilip bilmeden tanımadan, yada bildiğin tanıdığın halde sırf senin gibi değil senin gibi düşünmüyor diye onu imha etmektir.Bu durumda görüldüğü yerde imha edilmesi gereken sensin. Varon karmiyan………….

 2. TC Yıldıray Karaman dedi ki:

  Faşistlik, bir şeyi bilip bilmeden tanımadan, yada bilip tanıdığın halde sırf senin gibi değil ve senin gibi düşünmüyor diye bir şeyi imha etmektir.Bu durumda görüldüğü yerde imha edilmesi gereken sensin.

 3. Varon Karmiyan dedi ki:

  Fasistlikdir, kafatascilikidir, hemen yasaklanmali temizlenmeli. Fetö ile ayni kefeye koyulmali. Görüldügü heryerde imha edilmelidir.

  1. Anonim dedi ki:

   Faşistlik, bir şeyi bilip bilmeden, onun gibi değil yada onun gibi düşünmüyor diye imha etmek demektir. Bu durumda ilk önce imha edilmesi gereken sensin.

  2. TC Yıldıray Karaman dedi ki:

   Faşistlik, bir şeyi bilip bilmeden tanımadan, yada bilip tanıdığın halde sırf senin gibi değil ve senin gibi düşünmüyor diye bir şeyi imha etmektir.Bu durumda görüldüğü yerde imha edilmesi gereken sensin.

  3. yasemin dedi ki:

   ülkücülük; belli bir ülkeye çıkar göz etmeden bağlanma, ülküsü uğrunda her türlü güçlüklere zorluklara göğüs geren başbuğ ALPARSLAN TÜRKEŞ’in yolunu düşüncesini izleyenlerin yoludur biz ülkücülerin asıl yolu TURAN kurmaktır. yılmayacağız başaracağız var olsun ülkü ocakları c.C.c.

 4. retkit dedi ki:

  gerçek ülkücüler gücünü imandan alır…

 5. İlayda dedi ki:

  Ülkücüyüm diyolar her elini salayan yemini bile etmeden daha Alparslan türkeşin kim olduğunu bile bilmeden niçin ülkücülük var diye bile düşünmüyolar

  1. YalnızKURT dedi ki:

   ÜLKÜCÜLÜK OĞUZ KAĞAN ZAMANINDA BAŞLAMIŞTIR DAHA KİMSENİN BİR ŞEY BİLDİĞİ YOK…
   YAŞASIN ASENA YAŞASIN BOZKURT YAŞASIN GÖKBÖRÜ!!!

 6. @halaygod dedi ki:

  Bir kere ülkücüyüm dedikten sonra ne düşman milleti ister nede seversin sadece türke bağlı olmalısın ülkücülük her nekadar yaşam biçimi olsada bir okadarda görüştür bi b*k bilmeden ülkücüyüm demek hem yanlış hemde ülkücüleri düşürecek bir harakettir ölene kadar bozkurt ölene kadar FYNH

 7. Hilal dedi ki:

  Ülkü uğrunda gönüller delidir. Kişiler Ülkü uğruna ölmelidir

 8. mustafa eralp dedi ki:

  Ülkücülük bir yaşayış biçimidir.

Yorum Yaz