Ülkemizde toplumsal hayatta başarılarıyla örnek olan başka hangi kadınları biliyorsunuz? Söyleyiniz.

Ülkemizde toplumsal hayatta başarılarıyla örnek olan başka hangi kadınları biliyorsunuz? Söyleyiniz. kısa özet bilgi vereceğiz.

Türkiye’de Örnek Olan Kadınlar

Türkiye’de örnek olan kadınlar arasında kültür, sanat, bilim, politika alanlarında çalışan ve başarılarıyla öne çıkan pek çok kadın bulunmaktadır. Örneğin; Türkiye’nin ilk kadın fizikçisi olan Gülsüm Saatçioğlu, ülkemizin ilk direktörü olan Nezihi Uygur, ülkemizin ilk kadın komutanı olan Sabiha Gökçen, Türkiye’nin önemli kadın isimleri bulunmaktadır.

Sabiha Gökçen: Türkiye’nin ilk kadın pilotu olmakla birlikte dünyanın da ilk kadın savaş pilotu olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca Atatürk’ün manevi evlatlarından biri olarak bilinir.

Türkan Saylan: Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en önemli kadın doktorlardan bir tanesi olarak bilinir. Tıp alanında çok büyük hizmetler vermiştir. Cüzzam alanında yaptığı çalışmalar sayesinde 1986 yılında Hindistan’da Uluslararası Gandhi ödülüne layık görülmüştür.

Halide Edip Adıvar: Türk roman tarihinin en önemli kadın yazarlarından bir tanesidir. Edebi yönünün kuvvetli olması yanında Atatürk’ün en yakınlarından bir tanesidir. Aynı zamanda milli mücadele akımını başlatan kişilerin başında gelmektedir.

Nesrin Olgun: Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli kadın sporculardan bir tanesidir. 27 Ağustos 1979 gecesi Manş denizine atlayarak maceraya başlayan Nesrin Olgun Manş Denizini yüzerek geçen ilk kadın sporcumuzdur. Tüm imkansızlıklara rağmen yaşamış olduğu bu başarıyla birlikte yüzme alanında örnek bir figür haline gelmiştir.

Ayrıca ülkemizde kadına yönelik ayrımcılık ve şiddet konularında savaşan önemli kadınlarımız vardır. Bunlardan bazıları; Türk hukuk tarihinin önemli isimlerinden olan Nezihe Muhiddin, feminizm tarihinde önemli bir isim olan Halide Edip Adıvar, Türk sinemasının önemli simalarından Fatma Girik ve kadına yönelik şiddet konusunda mücadele eden Fidan Ataselim’dir.

Bu isimler, Türkiye’de ve dünyada kadınların eşit haklara sahip olmaları, özgürce kariyer yapmaları ve özgürlüklerini koruyabilmeleri için çaba sarf etmiş kadınlardır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.