Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Ülkemizde Sanayi En Çok Hangi Bölgemizde Yoğun Olarak Bulunmaktadır

Ülkemizde sanayi en çok hangi bölgede yoğun olarak bulunmaktadır hakkında bilgi kısaca, Ülkemizde sanayi en çok hangi bölgemizde yoğun olarak bulunmaktadır

Türkiye’de sanayinin en çok yapıldığı bölge Marmara Bölgesi’dir. Sanayicilik faaliyetlerinin en çok Marmara Bölgesi’nde gelişmesinin bir çok nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi bölgenin konumudur. Avrupa pazarlarına yakın konumda ve denize yakın bir bölge olması sanayiciliğin gelişmesini tetiklemiştir. Ayrıca ticari yollar açısından da çok uygun bir yerde bulunmaktadır. Hem kara hem deniz yolları Marmara Bölgesi’nde kesişir. Bu da sanayi ürünlerinin dış ülkelere pazarlanmasını daha kolay hale getirir ve ulaşım maliyetlerini düşürür. Ayrıca bölgede kış mevsiminin ılıman geçmesi de sanayi faaliyetlerini kesintiye uğratmaz. Bu da yüksek üretimi sağlar.

Marmara Bölgesi’nin konumu hammadde elde edilmesine de imkan vermektedir. Ulaşımın kolaylığı sadece ihracatta değil hammadde ithalatında da önem taşımaktadır.

İstanbul, İzmit, Bursa gibi Türkiye’nin en büyük şehirleri Marmara Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bu şehirlerde çok büyük bir nüfus yaşar ve bu nüfus da potansiyel olarak ürünler için bir pazar konumundadır.

fabrika

Ülkemizde Sanayi En Çok Hangi Bölgemizde Yoğun Olarak Bulunmaktadır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. meltem dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.sizin sayenizde bir ömür boyu bulamadığımı buldum

 2. Öğrenci dedi ki:

  Bravo başka nerede bulunur

 3. ekoş dedi ki:

  marmara da olduğunu biz debiliyok baska hangi bolgede

 4. şevval dedi ki:

  Ya başka hangi bölgede oluyor kiiiiii

 5. sıla dedi ki:

  çok teşekkür ederim sizin sayenizde ödevimi 4 4’lük tamamladım :)

Yorum Yaz