Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Beyin Göçünün Ülke Ekonomisine Zararları Nelerdir

Beyin göçünün ülke ekonomisine olumlu ve olumsuz etkileri hakkında bilgi kısaca, Beyin göçünün ülke ekonomisine zararları nelerdir

– Beyin göçü nedeniyle ülkeler arasında çok büyük farklar oluşmaktadır. Zaten gelişmiş durumda olan bir ülke daha çok beyin göçü alarak daha fazla gelişmekte, gelişmemiş ülkeler ise aynı seviyede kalmaktadır.

– Beyin göçü olan ülkeler daha zengin ülkeler haline gelmektedir. Az gelişmiş, fakir, geri seviyede ülkeler ile zengin ülkeler arasında fark büyümektedir. Bazı ülkeler teknolojik açıdan çok önemli buluşlar yaparken bazı ülkeler hala tamamen tarım ile geçinmeye çalışmaktadır.

– Dahiler ve yüksek zekaya sahip insanlar daha nitelikli çalışma şartları olan, daha verimli işlerin yapıldığı ve daha iyi imkanların sunulduğu ülkelere göç ettiği için ülkelerdeki zeka dağılımı da dengesizleşmektedir.

– Gelişmiş ülkelerin başka bir ülkede yetişen bir dahiyi kendi ülkelerine çekmesi ucuz bir işlemdir. Dahinin yetiştiği ülke ise zararlı durumdadır çünkü dahinin geldiği aşamaya kadar eğitimini ve imkanları sağlamıştır ancak bu dahiden hiçbir kazanç elde edememiştir.

Beyin Göçünün Ülke Ekonomisine Zararları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. samet dedi ki:

    arkadaşlar bilgiler güzel ama kısa olmuş

Yorum Yaz