Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Ülkemizde Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılıyor

Ülkemizde Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılır

Her geçen gün Güneş enerjisinin kullanım olanakları artmaktadır. Hesap makinesi gibi küçük aletlerden gelişmiş uydu alıcılarına kadar çeşitli yerlerde kullanılabilir. Bunun yanı sıra sokak aydınlatmalarında sinyalizasyon aletlerinde ve deniz taşıtlarında da kullanılmaktadır.

Güneş ışınlarını kullanmak suretiyle çeşitli teknolojiler geliştirilmiştir. Güneş enerjisi gelişen teknolojiyle birlikte ısı, ışık ve elektrik üretiminde de kullanılmaktadır.

Güneş panelleriyle su ısıtma sistemleri kurulmuştur. Özellikle yazın güneş alan bölgelerde sıcak su bu şekilde elde edilmektedir.

Güneş enerjisinden doğru yararlanılarak yapılan binalarda ısı ve ışık üretimi için daha az elektrik tüketimi sağlanmıştır. Seralarda da güneş enerjisi kullanılarak bitkilerin sürekli sıcak bir ortamda  kalması sağlanmaktadır.

Işık tüpleri kullanılarak iç mekanlar bu sayede aydınlatılabilir. Çatıya yerleştirilen tüpler sayesinde iç mekan aydınlatmasında daha az elektrik enerjisi kullanılabilir.

Isıl güneş enerjisi sistemleri ile ısı eşanjörleri ısıtılarak yüksek sıcaklığa ulaşılır. Bu sıcaklık kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülebilir.

Enerji kuleleri düz ve hareketli yansıtıcıların bir kule etrafına yerleştirilmesiyle oluşur. Yoğunlaştırılmış güneş ışığı sayesinde kulede biriken ısı başka maddelere taşınabilir.

güneş enerjisi

Ülkemizde Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Fatma dedi ki:

    Biraz daha iyi olabilirdi😘😘😘

  2. KAMER dedi ki:

    bence daha net veya tam olarak nerede olduğunu da ekleseydiniz daha güzel olurdu…
    AMA çok güzel olmuş

Yorum Yaz