Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2020

Türklerin Anadoluya Gelmesinin Sebepleri

Türklerin Anadolu’ya gelme sebepleri nelerdir?

Türklerin Anadolu’ya girmesi Malazgirt savaşına dayanır. Bu galibiyetimizle birlikte Türklerin Anadolu’ya gelme nedenlerine değineceğiz.

Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya doğru ilerlemesinin nedeni; Proto Moğollardan Kıtayların 924 senesinde Orhun havalisinde hakim olmasıdır. Bu sebepten dolayı burada yaşayan Türkler batıya doğru göç etmiştir. Anadolu’yu seçmelerindeki etmen ise ikliminin elverişli olması ve geçiş otlaklara sahip olmasıdır. Ayrıca o dönemde Anadolu kalabalık değildi. Bu nedenle Türkler bu toprakları kendilerine uygun bulmuşlardır. Selçukluların Anadolu’ya ilk ayak basmaları sırasında Anadolu’da hayat süren milletler; Rumlar, Ermeniler, Süryaniler, Araplar’dır. Yine o dönemde Anadolu Bizanslılarca yöneltilmekteydi.

Türklerin Anadolu’ya ilk ayak basması Batı hunları tarafından IV. yüzyılında gerçekleşmiştir. Ardından Türkler burada yerleşik hayat sürdürmüştür. Tam olarak yerleşmesi ise Malazgirt zaferinden sonradır. Bu savaşla birlikte Anadolu’nun kapısı Türklere tamamen açılmıştır. Türklerin çoğunluğu savaşta sonra Anadolu’ya göç etmiştir. Zamanla Türk çoğunluğu ile birlikte Türkiye olarak adlandırılmıştır. Türklerin Anadolu’ya gelmesinin sebepleri kısaca bilgi verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz