Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Trafik Lambasının Görevi Nedir

Trafik lambasının görevi nedir özet hakkında bilgi kısaca, Trafik lambasının görevi nedir

Arabaların ve yayaların karayollarında oluşturduğu akışa ve düzene trafik, bu akışı düzenleyen lambalara da trafik lambası denir. Trafik lambası dışında trafiği düzenleyen birçok levha ve araç vardır ancak trafik lambası en temel trafik düzenleyici sistemlerdendir. Düzenli zaman aralıklarında farklı renkte ışıkların yanmasıyla trafiktekilere geçiş hakkı sağlar. Bilgisayar programı ile düzenlenmiş bu sistemde amaç trafikteki kişilerin güvenliğinin sağlanması ve rahatlıkla geçiş sağlamasıdır. Trafik ışıklarının ne anlama geldiğinin öğrenilmesi şarttır.

Trafik lambaları üç renk içerir. Bunlar kırmızı, sarı ve yeşildir.

Kırmızı Işık

Kırmızı ışık yandığında durulması gerekir. Yayalar ve sürücüler için farklı zamanlarda yanar. Kırmızı ışığa denk geldiğimizde bizim durmamız gereklidir ve başkalarına geçiş hakkı tanınmış demektir.

Sarı Işık

Sarı ışık, yeşil ışığın yakın zamanda yanacağını gösteren bir ışıktır ve geçişe hazırlık yapılması gerektiği anlamına gelir. Karşıdan karşıya geçmekte olan yayaların bir an önce geçmeleri ve henüz karşıya geçmeye başlamamış yayaların beklemelerini ifade eder. Sürücüler ise sarı ışıkta geçiş yapmamalı, yeşil ışık yanıncaya kadar hareket etmeye hazırlanmalıdır.

Yeşil Işık

Sürücüler için de yayalar içinde yeşil ışık geçiş hakkının olduğunu göstermektedir. Ancak yayalar için ve sürücüler için zıt zamanlı yeşil ışık yanmaktadır. Yeşil ışığın yanıp sönmesi ise kırmızı ışığın yakında yanacağı anlamına gelmektedir. Bunu gören sürücü ya da yaya temkinli olmalı, çabuk hareket etmeli ya da gerekliyse durmalıdır.

35529862hh3

Trafik Lambasının Görevi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz