Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Toprakların İnsan Yaşamındaki Yerini Açıklayınız

Toprakların insan yaşamındaki yeri ve önemi hakkında bilgi kısaca, Toprakların insan yaşamındaki yerini açıklayınız

İnsan hayatının ve canlılığın devamı için toprak çok önemli bir faktördür. Doğadaki birçok şey toprakla geri dönüşür ve toprağa kazandırılır. Ayrıca toprak üzerinde yetişen bitkiler ve ağaçlar insan hayatı için oldukça önemli ürünler üretirler. Hayatını kaybeden canlılar ise son olarak toprak içindeki çürükçül bakteriler tarafından ayrıştırılır yani doğaya geri kazandırılır. Ölmüş canlılar toprağa kazandırıldığında ağaçlar için oldukça önemli bir besleyicilik sağlar.

İnsanlar besin olarak toprak üzerinde yetişen meyveleri, bitkileri, tohumları kullanırlar. Toprağın bu üretici yönü tüm canlıların yaşamasına olanak sağlar. Toprak sayesinde yaşayabilen insan öldükten sonra yine toprak içinde ayrıştırılır ve bedeni doğanın bir parçası haline gelir.

Hayatı sona eren canlılar toprakta çok kısa sürede ayrışır. Ağaçtan düşen yapraklar, ölen hayvanlar toprakla temas ettikten sonra çok kısa bir süre içinde ayrışmaya ve yok olmaya başlar. Canlılara hayat kaynağı olan toprak, yine canlının hayatının sonunda canlıyı içine alır ve bünyesine karışmasını sağlar. Toprak bu şekilde canlıları ayrıştırmasa idi dünyadaki görevini tamamlamış birçok canlı ve atıklar çevrede önemli derecede birikir ve yaşayanları rahatsız ederdi.

Toprağın insanların ve diğer canlıların yaşamı için önemi bu nedenlerden dolayı oldukça fazladır.

indir

Toprakların İnsan Yaşamındaki Yerini Açıklayınız Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz