Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Toplumsal Yasalara Örnekler

Aşağıda toplumsal yasalara örnekler kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar birey olarak bir araya gelerek toplumu oluştururlar. Toplumda yaşamanın bazı kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar yazılı olarak hukuk kurallarından meydana geldiği gibi yazısız olarak da ahlak, örf, adet ve görgü kurallarından meydana gelmektedir.

Toplumsal hayatı kolaylaştıran ve herkes tarafından bireylerin bildiği ve uygulaması gerekliliğine inanılan yasalar yazısız olan ve toplumda yerleşik olan yasalardır. Ahlaklı olmak, dürüst olmak, emanete ihanet etmemek, yalan konuşmamak, verilen sözü tutmak gibi toplumsal yasalar bulunmaktadır. İnsani değerlerin yaşaması ve yaşatılması için gelecek nesillere örnek olması açısından da bu yasaların uygulanması gerekir.

Toplumsal yasalar, sosyal hayatın içinde olan ve sosyal hayatın bir gerekliliği olarak uygulanan herkes tarafından kabul edilen yasalardır. Bu yasalara uyulmaması durumunda hukuki bir yaptırım söz konusu olmayabilir. Kınama ve dışlama eylemsel olarak toplumsal yasalara uymayanlar için bir ceza olabilir.

Toplumsal yasalara uyulması toplumda birlik ve beraberliğin sağlanması anlamına gelmektedir. Barış, güven, huzur ortamının korunması ve yaşatılması için insanların toplumsal yasalara uyarak örnek olmaları ve gelecek nesiller için manevi değerleri yüksek bir toplum bırakmayı hedeflemeleri gerekir. Böylece hayat daha kolay yaşanır.

Bireysel sorumlulukların yerine getirilmesi toplumsal ihtiyaçların karşılanması toplumsal yasalara uyulması durumunda insanlar için daha kolay olabilir ve insanlar da sorumluluklarının bilincinde olur.

Toplumsal Yasalara Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ilayda dedi ki:

    anlaşılır ve sade yazılmış, Toplumsal Yasalara Örnekler anlatmaya gerek yok, ödevim hızlıca bitti, çalışkanlık böyle bir şey tembeller bilmezler.

Yorum Yaz