Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Sevr Antlaşması ile Lozan Barış Antlaşmasının Karşılaştırılması

Sevr Antlaşması ile Lozan Barış Antlaşması Arasındaki Farklar hakkında bilgi kısaca, Sevr Antlaşması ile Lozan Barış Antlaşmasının Karşılaştırılması.

Osmanlı Devleti Sevr Antlaşması ile bağımlı sınırlara sahip olmuştur. Lozan’da ise bu sınırlar kesin olarak çizilmiştir ve tam bağımsızlık kazanılmıştır.

Yunanistan Ege adalarına Sevr Antlaşması ile sahip olurken Lozan’da bu adalar arasından Bozcaada ve Gökçeada geri alınmıştır. Buna ek olarak Yunan orduları Anadolu’ya yakın kısımlarda konuşlanamayacaktır.

Boğazların durumu Sevr Antlaşması’nda Türklerden tamamen bağımsızdır. Boğazları yöneten komisyonda Türk bulunmayacaktır. Ancak Lozan Barış Antlaşması sayesinde bu komisyonun başında bir Türk bulundurulacağı kuralı ortaya çıkar.

Azınlıklar Sevr Antlaşması sayesinde askerlik yapmadan, vergi vermeden ve tüm ayrıcalıklara sahip olarak topraklarımızda yaşamlarını sürdürebiliyordu. Lozan Barış Antlaşması bu duruma eşitlikçi bir son getiridi. Artık azınlıklar da Türk vatandaşı olarak sayılacaktı ve kimseye ayrıcalık tanınmayacaktı.

Sevr Antlaşması ile Duyunu Umumiye’nin sürdürülmesi kararlaştırılmışken Lozan Barış Antlaşması ile bu idare kaldırılmıştır.

Yabancı okullar hiçbir sınırlama ile karşılaşmadan kurulmaya devam edilecek maddesi Sevr Antlaşması’nda yer almaktadır. Ancak Lozan Barış Antlaşması ile bunlar Türk Hükümeti’nin sözünü dinlemek zorunda kalmıştır.

Türk ordusunun asker sayısı sınırlandırılması (50-700) ve başında itilaf devletlerinden subaylar bulunması maddesi Sevr Antlaşması’nın en utanç verici maddelerindendir. Lozan ile bu sınırlamalar tamamen kaldırılmıştır.

İstanbul’un başkent olarak kalması Sevr Antlaşması’nda geçmektedir. Ayrıca Türkler direnirse İstanbul tamamen Osmanlı’nın elinden alınacaktır. Bu da utanç verici bir maddedir. Lozan Barışı’ndan bir hafta sonra buranın itilaf devletleri tarafından boşaltılması kararlaştırılmıştır.

Sevr Antlaşması ile Lozan Barış Antlaşmasının Karşılaştırılması Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ak Osmanli Giresun dedi ki:

  Tüh sizin yalanınıza! Milletin gözünün içine baka baka mağlubiyeti yenilmezliği hezimeti zafer diye yutturuyorsunuz ya? Madem savaşı kazandık neden Lozanda herşeyi verdiniz? Kaybetmiş bir Devlet taviz verir ve taviz veren taraf biz olduk. 12 Adalar Musul Kerkük gibi petrol yataklarını niye verdik? Hani yunani denize dökmüştük oysa bu kıytırık yunan 12 Adayı aldı. Her şeyimizi kaybettik. Yeraltı ve yer altı kaynakları 100 seneliğine kiraya verdiler. 2023 hedefi neden kondu resimler. Elimiz kolumuz bağlı müstemleke bir ülke haline getirdi bizi iki ayyaş..

 2. Behiç_16 dedi ki:

  Muhteşem açıklamış bravo

 3. Mehmed Ârif DURGUN dedi ki:

  YAZININ SERLEVHASI BILE SAÇMALIK ! LOZAN’ LA SEVR’ I MUKAYESE ETMEK GIBI BÜYÜK BIR YANLISA KAPILANLARA SESLENIYORUM !.. SEVR MAGLUP BIR DEVLETIN IMZADIGI -KI BU DA DOGRU DEGILDIR. SEVRI SADECE MURAHHASLAR IMZALAMISTIR. ISMET PASA DA M. KEMAL PASA DA SEVR’DEN MUAHEDE DIYE DEGIL “PROJE” DIYE BAHSETMSLERDIR!- LOZAN ISE YEDI DÜVELE HARBIN (!) GALIBIYETYLE NETICELENMIS BIR MUAHEDEDIR ! LOZAN’I SEVR’LE DEGIL MISÂK-I MÎLLÍ ILE MUKAYESE ETMEK GEREKI! O ZAMAN LOZAN’IN ZAFER MIYMIS , YOKSA KOCA BIR HEZIMET MIYMIS SIZ KARAR VERIN!!! “MÜDDE-I TARIH VE VATANDIR!” VESSELÂM..

 4. Mehmet dedi ki:

  Birde şunu unutmayalım özellikle ısmet pasaya hakaret edenlere söylüyorum belki onu sevmiyorsunuz belki ondan nefret ediyorsunuz ama lozan onun siyasi başarısıdır ve bence harika bir başarı o yüzden kötü sözlerden önce bir defa daha düşünün!

 5. HArunn dedi ki:

  belki lozandan daha iyi bir anlaşmada yapılabilirdi ama savaşlar yüzünden harab olmuş ülkemizin biran önce inkilap hareketlerine başlaması gerekiyordu, sevr yok olmaktı lozansa yeniden başlayış…

Yorum Yaz