Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Sayısal Derslerin Saatlerinde Artış Yapılacak

Matematiği seven öğrencilere iyi bir haberimiz var. Ortaöğretim ve İlköğretimde matematik derslerine ayrılan ders saatinde artış yapılacak. Halihazırda haftada 4 saat olan matematik ders saatinin en az 5 saate çıkarılması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığının gelecek eğitim öğretim yılı için ortaya koyduğu çalışma planlarını inceledik, bu planlarda ortaya konan ortak fikir, öğrencilerin matematik derslerindeki başarısız olduğu. Yine çeşitli uzmanların tavsiyelerine yer verilen plana baktığımızda bu başarısızlığın giderilmesi için ilk etapta haftalık ders saatlerinin arttırılması hedefleniyor.

matematikders2018 2019 eğitim öğretim yılı için ders kitaplarına yönelik hazırlanan planlamalara baktığımızda, ders kitaplarının içeriğinde de ciddi iyileştirmelere gidilecek. Mevcut eğitim formatı yeterli başarıyı sağlayamadı. Çünkü gerek mezun olup üniversite sınavlarına katılan öğrencilere gerekse aktif pozisyonda bulunan öğrencilere baktığımızda matematikteki başarı oranımız Avrupa ülkelerinin bir hayli gerisinde. Gittikçe Avrupa ülkelerini yakalamamız gerekirken yerimizde saymamız Bakanlığı harekete geçirdi. Bu noktada gelecek ve sonraki yıllar içerisinde okullarda verilen matematik ders kitaplarında Talim Terbiye Kurulu tarafından ciddi yöntem ve teknik değişiklikleri yapılacak. Buna ek olarak yine önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren ders saati sayısı kademeli olarak arttırılacak.

“Bakanlık, matematik dersini sevdirme amacına ders saati sayısını arttırarak ulaşabilir mi ?” derseniz, bizce hayır. Yine ciddi bir eğitim stratejisi hatası yapılıyor. Bir derste başarısızlık varsa, öncelikle o dersten neden başarısız olunduğuna dair gerekli bulgular elde edilmelidir. Eldeki planlamalara baktığımızda pek sebep göremedik, sadece sonuçlara değinilmiş. Başarısız olunduğu sonucuna birçok yerde değinilmiş, lakin neden başarısız olunduğu konusunda herhangi bir araştırma sonucuna yer verilmemiş. Hâl böyle olunca, doğrudan ders saatlerini arttırma önerisi getirilmiş. Ders saati 5’e ya da 6’ya çıkarılınca başarının gelmesini beklemek beyhude olur.

Sayısal dersleri sevememe sorunu birçok öğrencinin ortak problemi. Bugün matematik ders başarısı düşük olan hangi öğrenciye sorarsanız sorun, çabaladığı halde başarmadığını söyleyecektir. Bu dersi sevmediğini söyleyen öğrenciler de olacaktır. Bu sevmeme nedeninin de “uğraşa rağmen başaramama olduğu” düşünüldüğünde, öğretim şeklinde bir sıkıntı olduğu görülecektir. Biz bırakalım ders saati sayısını arttırmayı, “Bu dersi nasıl sevdirebiliriz; neler yaparsak öğrencileri daha ilgili hale getirebiliriz? ” bunun kavgasını verelim. Sağlıklı bir çözüm üretmek varken, günü kurtarmak adına yapılan düzenlemelerle bir arpa boyu yol alamayız.

derszamani.net ( İzinsiz kopyalanamaz )

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. pınar dedi ki:

    bencede ders saati arrtırarak basarıya ulasılmaz ilkögretımde bu yararlı olabilir ama ortaögretımde asıl sorun temelin eksik olması bunu giderilmesi lazım

Yorum Yaz