Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ağustos 2021

Sanayi Devrimi Nedir

Bugün sahip olduğumuz ve günlük hayatımızda kullandığımız her türlü aygıt, sanayinin ve teknolojinin birer ürünüdür. Eski zamanlarda insanlar bizim sahip olduğumuz teknolojiden çok daha geride bir hayat sürüyorlardı. Kıyafetler, ayakkabılar, kitaplar gibi günlük hayatta kullanılan herşey el emeği ile yapılıyordu. Bu gün ortalama bir gelire sahip olan ailenin sahip olduğu imkanlar, eskiden ülkenin sahibi olarak görülen krallarda bile yoktu.

Sanayi Devrimi, insanlığın gidişatını değiştiren bir devrim olmuştur. İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan sanayi devrimi, buhar ile çalışan makinenin icat edilmesi sayesinde seri üretime geçilmesiyle ortaya çıkmış bir devrimdir. İngiltere’de ortaya çıkan bu devrim, daha sonraları diğer Avrupa ülkelerine de yayılarak Avrupa’da önemli bir sermaye birikimi olmasına sebep olmuştur.

Bununla birlikte sanayi üretiminde seri üretime geçilmesi ile birlikte işçi ihtiyacı, ham madde ihtiyacı gibi ihtiyaçlar doğmuştur. İşçi ihtiyacı nedeniyle toplumlarda işçi sınıfı ortaya çıkmış, bu sınıf çok uzun yıllar boyunca ağrılı bir hayat geçirmişlerdir. Sanayi devrimini erkenden yakalayan ülkelerde oluşan ham madde ihtiyacını karşılayabilmek adına İngiltere, Fransa gibi ülkeler, dünya üzerindeki güçsüz devletlere saldırmışlardır. Bu sebeplerden dolayı dünya savaşları ortaya çıkmıştır.

Sanayi devrimi, aslında insan hayatını son derece kolaylaştıracak bir sürü yeni icadın ortaya çıkmasına vesile olacakken ne yazık ki insanların daha fazla mala, paraya sahip olabilme hırsları yüzünden insanlığın zararına olacak şekilde değerlendirilebilmektedir.

Sanayi Devrimi Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz