Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Sağlık Hizmetlerinin Değişim ve Gelişiminde Rol Oynayan Etkenler - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Sağlık Hizmetlerinin Değişim ve Gelişiminde Rol Oynayan Etkenler

Sağlık Hizmetlerinin Değişim ve Gelişiminde Rol Oynayan Etkenler Nelerdir Kısaca

Sağlık hizmetleri kimi nedenlerden dolayı zamana ayak uydurmak mecburiyetindedir. Bu sayede sağlık hizmetleri daha etkili olur. Sağlık hizmetlerinde insanların gereksinimine cevap veren yenilikler yapılır. Mesela; hastanelerin eskiden randevusuz hizmet vermesi kaldırılmış ve artık düzenli bir şekilde randevulu bir biçimde hizmet vermekteler. Böylece insanların boşuna sırada bekleme yükleri kaldırılmış ve hastanelerin kalabalığı azalmıştır.

Daha önceleri sağlık sistemi randevusuz çalışmaktaydı. Hastanede sıra alıyorlar ve sıraları gelene kadar saatlerce bekliyorlardı. Bu bağlamda uzun sıralar oluşuyordu. Bazıları beklemekten yorulup muayene olmadan çıkıp gidiyordu. Ancak şimdilerde bu mağduriyetin önüne geçilmiş ve sağlık sistemi düzene oturmuştur. İnsanların gereksinimleri dikkate alınarak evden randevu alma gibi fırsat sağlanmıştır.

Bu gelişmelere bir diğer örnek ise; hastahanelerde ufak sorunlardan dolayı oluşan kalabalığın önüne geçilmek amacıyla aile hekimliği kurulmasıdır. Bu bağlamda profesör doktorların iş yükü azaltılmıştır. Grip gibi ufak hastalıklar için aile hekimliği gibi bir kurum kurulmuştur.

Bir diğer yenilik ise özel hastanelerinde devlet hastanesiyle işbirlikçi şekilde hizmet vermesidir. Bu kapsamda devlet hastanelerine oluşan aşırı rağbet özel hastanelerce bölüşülmüştür. İnsanlar ufak bir meblağ karşılığında özel hastaneye muayene olma şansı yakalamıştır.

Bu demek oluyor ki sağlık sistemine getirilen yenilik ve değişmelerin ana faktörü insan gereksinimleri, talep fazlalığı ve devlet politikalarıdır.

Sağlık Hizmetlerinin Değişim ve Gelişiminde Rol Oynayan Faktörler Hakkında Bilgi Verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781