Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Rüzgar Enerjisinden Hangi Alanlarda Yararlanılır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Rüzgar Enerjisinden Hangi Alanlarda Yararlanılır

Rüzgâr enerjisi çeşitli alanlarda faydalanılan enerji kaynaklarından bir tanesidir. Peki, rüzgâr enerjisinden hangi alanlarda faydalanılır?

Dünya atmosferinin ısınması güneş ışınları ile daha da artmaktadır. Hava ısındığında yoğunluğu üşmektedir ve bu hava yerini soğuk havaya bırakmaktadır. Bununla birlikte dünya kendi etrafında dönmeye devam etmektedir ve yeryüzünde bulunan hava akımı bu hareket ile birleştiğinde yeryüzünde kinetik enerji taşıyan hava hareketleri meydana gelmektedir. Yapılan tahminlere göre Güneş enerjisinin % 1’lik miktarı rüzgâra dönüşmektedir. Yeryüzüne bir saatte 100.000.000.000.000 kW güneş enerjisi gelmektedir. Bu enerjinin yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda bunun yüzde birinin çok büyük bir rakam olduğu söylenebilir.

Çok kuvvetli bir enerjiden oluşan rüzgarların ortaya çıkarmış olduğu enerji farklı enerji türlerine dönüştürülerek değerlendirilebilmektedir. Dünyanın geçmişi incelendiğinde çok eski zamanlardan bu yana rüzgar enerjisinden faydalanıldığı ortaya çıkacaktır.

Eski dönemlerde rüzgâr enerjisi yelkenli gemilerde, yel değirmenlerinde kullanılmışken içinde bulunduğumuz zamanda ise bu enerji rüzgâr türbinleri aracılığıyla elektrik üretilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bunun dışında sulama tesislerinde, dağ evlerinde, şehir şebekelerinde ve telekomünikasyon şirketlerinde çokça kullanılmaktadır.

Rüzgâr Enerjisi Nerelerde Kullanılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. a dedi ki:

  işime yaramadı

 2. Yağmur dedi ki:

  Benim işime yaramadı

 3. emin dedi ki:

  çok sağolun işime yaradı tşk :/ :)

 4. misafir dedi ki:

  Çok güzel

 5. elif burçak uygun dedi ki:

  şevval seni sevmiyom git anti vi takini da ti kuşa in kesa

 6. şevval çavuşoğlu dedi ki:

  şudu anti ti di mebalosan

 7. emir bıyık dedi ki:

  çok güzel yazı teşekkür derim

 8. merve akarsu dedi ki:

  bana göre bu yazı iyi ayrıca bu yazıda küfür , hakaret içeren ve etnik saldırı amaçlı yorumlar kullanmayın ayrıca bu yazıda kifür , hakaret içeren şeyler yoktur

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781