Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Peygamberimize İlk Vahiy Nerede Gelmiştir Ne Zaman ve Nasıl - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Peygamberimize İlk Vahiy Nerede Gelmiştir Ne Zaman ve Nasıl

Peygamberimize İlk Vahiy Nerede Gelmiştir, Peygamber Efendimize İlk Vahiy Ne Zaman Gelmiştir

40 yaşına gelmiş olan Peygamberimiz Hira  Mağarasına çok daha sık gitmeye başlamıştı. 610 yılında Ramazan ayındayken  yine bir gün Hira mağarasına çekilmişti. Burada derin düşüncelere dalan Peygamberimiz gün doğmak üzereyken  “Ey Muhammed, sen Allah’ın peygamberisin, ben de Cebrail’im, okul” diye bir ses işitti. Hz. Muhammet etrafına bakındıysa da kimseyi göremedi. Bu duruma şaşıran Peygamberimiz okuma bilmediğini söyledi. Ardından yeniden “Oku!” diye seslenen Cebrail yeniden ben okuma bilmem ki cevabını aldı. Bunun üzerine Cebrail üçüncü kez “Oku!” dedi. Yine okuma bilmediğini söyleyen Peygamberimize Cebrail “Yaratan Rabb’inin adıyla oku! O insanı, bir aşılanmış yumurtadan yarattı. Oku! İnsana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabb’in, en büyük kerem sahibidir.’’ diye cevap verdi. Hz Muhammet Alak Suresi’nin ilk beş ayetini okumaya başladı. Bu şekilde Hz. Muhammet’e Cebrail yoluyla ilk vahiy gelmiş oldu.

Bu olayın şaşkınlığı ve korkusu ile evine dönen Hz Muhammet evine gittiği gibi yattı ve ” Beni örtün” dedi. Bir süre sonra kalkarak olanları eşi Hatice’ye anlattı. Hz. Hatice, “Korkma! Allah seni hiçbir zaman utandırmaz. Sen, hep doğruyu söylersin. Emaneti gözetirsin. Akrabalarına yakın ilgi gösterirsin. Komşularına nazik ve şefkatli davranırsın. Fakirlere yardım elini uzatırsın. Gariplere evinin kapısını açıp onları misafir edersin. Uğradıkları felaket ve musibetlerde halka yardım etmekten geri durmazsın.” diyerek onu teselli etti.

Ardından Hz.  amcasının oğlu Varaka bin Nevfel’e götürdü. Nevfel ona kendisine gelenin Hz. Musa’ya gelen Cebrail olduğunu söyle, amcasının oğlu Varaka bin Nevfel’e götürerek Peygamberimizi korkmaması için sakinleştirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    işime çok yaradı beğendim bunu emeğinize sağlık. ödevimde kullandım.

  2. meral dedi ki:

    kısaca yazsaydın iyiydi

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781