Küresel Isınma Nedir Nedenleri ve Sonuçları

Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sonuçları, Küresel Isınma Nedir Kısaca Bilgi Veriyoruz.

Küresel Isınma İle Sebep ve Sonuçları

Atmosferde bulunan gazların yer kabuğu ve denizler üzerinde ani ısınmalara sebep olmasına küresel ısınma adı verilir. Sera etkisi normalde doğal bir durumken insanlar tarafından doğanın dengesinin bozularak atmosfere birtakım gazlar yaymaları sebebiyle çevre bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir.  %36-70 Su buharı, %9-26 Karbon dioksit, %4-9 Metan ve %3-7 ile Ozon gazları dünyada sera etkisine neden olan gazlardır.

küresel ısınma

Sera Etkisi:

Dünyadaki ısı dengesi atmosferin stratosfer katmanındaki gazlar ve su baharının  doğal sera etkisi yaratması sonucu mümkün olmaktadır. Stratosfer güneşten gelen zararlı ışınları ve ısının bir kısmını yansıtıp uzaya geri gönderir. Buradan süzülen ışınlar da yer kabuğunun ısınmasını sağlar ve ısınan hava yeniden  yükselerek stratosferdeki sera gazları aracılığıyla atmosferde kalır.

Sera gazlarının olmaması durumunda, gündüz vakti güneş ışınları  dünyayı çok fazla ısıtır, geceleri de çok aşırı derecede dondurucu soğuklar meydana gelirdi. Gece ve gündüz arasında aşırı sıcaklık farkı meydana gelir ve dünyadaki yaşam son bulurdu.

Küresel Isınma Nasıl Oluşur?

Dünya’daki sera etkisine neden olan gazlar %36-70 su buharı, %9-26 karbon dioksit, %4-9 metan ve %3-7 ile ozondan meydana gelmektedir.. Petrol, kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtların yanması ile birlikte atmosfere karbondioksit, metan ve azot oksitleri gibi birtakım gazlar yayılmaya başlar. Bu gazlar atmosferdeki sera gazlarının çoğalmasına sebep olur. Bu durumda doğası bozulan doğal sistem güneş ışınlarını daha fazla geçirerek yer yüzünün olduğundan çok ısınmasına sebebiyet verir. Ayrıca sera etkisinin artması da sebep olur. Sera etkisi de dünyadaki sıcaklığı artırarak küresel ısınmaya sebep olur.

Küresel Isınmanın Sonuçları:

Küresel ısınma iklim farklılıklarına sebep olur, şiddetli kasırgalar ve seller meydana gelir, uzun süreli kuraklıklar ile de çölleşmeler ortaya çıkar.

Kutuplardaki buzullar eridiğinden karalar sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu da dünyanın yaşanmaz hale gelmesine neden olur.

Dağlardaki karların erimesi çığlara sebep olur.

Su kaynaklarının hızla tükenmesi sonucu susuzluk  tehlikesi baş gösterir.

Sıcaklık artışları kuraklık, çölleşme ve orman yangınları yaşanabilecek tehlikeler arasındadır.

Küresel Isınma Nedir ve Küresel Isınmanın Sonuçları ile Nedenleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

8 yorum

  1. Sadece sera etkisinden bahsetmişsiniz ve bilgi arayışımı burada yaparak kaybettiğim vakti bana geri veremeyecek olmanız çok üzücü internet sitesi açmak bu kadar basit olunca kaliteli bilgileri düzgün şekilde derlemeden önümüze sunmanız da çok normal sayfanın girişine de sadece ilk okul öğrencilerine hitap eder yazsaydınız keşke. Küresel ısınmanın 5 farklı nedeni var ve siz sadece sera etkisini anlamışsınız ki onu bile doğru yapamamışsınız. Cümlelerini toparlayamayan insanların bilgi paylaşım çabası da acınası oluyormuş onu gördüm. Büyük olasılıkla bu yorumu yayınlamayacaksınız ama olsun sunucuya ulaşsın yeter. Objektif de olsa sert eleştiri kaldıramayacağınızı tahmin ediyorum ama en azından burayı biraz zenginleştirin.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.