Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2021

Osmanlıda Yahudilerin Durumu

Yahudi toplumlar, sayıları çok az olduğu için tarih boyunca bir devlet kurmayı başaramamışlardır. Devlet kuramadıkları için sürekli başka devletlerin bünyesinde yaşayan Yahudiler tarih içerisinde sürekli olarak yaşadıkları coğrafyayı değiştirmek, daha rahat oldukları yerlere gitmek durumunda kalmışlardır.

Yahudiler, Müslümanlığın yayıldığı zamanlarda Orta Doğu coğrafyasında yaşıyor olsalar da zaman içerisinde bu bölgelerden ayrılmışlardır. Önemli bir Yahudi toplululuğu bugün İspanya olarak bilinen topraklarda hüküm süren Endülüs Devleti bünyesinde yaşamaktaydı. Yahudiler ticaret konusunda çok başarılı bir toplumdur. Endülüs Devleti’nin Hristiyanlar tarafından fetih edilmesi ile birlikte buradaki zulümden kaçan Müslüman ve Yahudileri Osmanlı Devleti kendi bünyesine kabul etmiş, onları oradan gemilerle kaçırmıştır. Osmanlı, Yahudilerin inançlarına kesinlikle karışmamış ve onları kendi bünyesinde vatandaşı olarak kabul etmiştir. Osmanlı sadece Yahudilere değil tüm dinden, ırktan milletlere aynı hoşgörü ile davrandığı için bu milletler de Osmanlı bünyesinde refah içerisinde yaşamışlardır.

Osmanlı Devleti’nin kurulduğu ve yıkıldığı dönemler arasında Yahudiler Osmanlı içerisinde var olmuşlardır. Buna sebep olarak ise Müslüman olan Osmanlı’nın hoşgörülü olması ve Yahudilerle Müslümanların kültürel anlamda sahip olduğu benzerlikler olmuştur. Ticareti seven ve bu konuda başarılı olan Yahudiler Osmanlı’ya ekonomik anlamda da birçok katkı sağlamışlardır. Bunun yanı sıra ilk matbaayı Osmanlı içerisinde Yahudiler kullanmışlardır. Osmanlı’nın güçlü olduğu zamanlarda ülke içerisinde huzur ve refah içinde yaşayan Yahudiler Osmanlı’nın gerileme ve yıkılma dönemlerine girmesi ile birlikte bazı değerlerini kaybetmişlerdir.

Osmanlıda Yahudilerin Durumu Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. i.elgun dedi ki:

    Osmanlının çöküşündeki hain Yahudilerdende bahsetmetmiz gerekmezmiydi ? Yahudiler neden lanetlenmişlerdir ? Yahudiler gittikleri her yer de neden ilk önce en önemli yerleri ele geçirirler ve bugün dünya sermayesinin yarısı neden ve nasıl Yahudilerin elindedir ? Yahudiler neden diğer topları köle gibi görürler bu sempatik bir toplum olduklarını düşünmüyorum ve o günü geldiğinde o ağaçların arkasına saklanamayacaklar Filistinin kanı yerde kalmayacak !!!

  2. Burcu dedi ki:

    Bugün 50 yaşında birisi olarak atalarının musevi olduğunu ve lüleburgaz yaşadığını öğrendim.Nasıl ve nerden geldiler nasıl öğrenebilirim..

Yorum Yaz