Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda Hakimiyet Kurmasında Akıncıların Ne Gibi Katkıları Olmuştur?

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda hakimiyet kurmasında akıncıların ne gibi katkıları olmuştur kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti, beylik döneminde Anadolu’nun batı topraklarında iskan edildiği için Bizans ile mücadele etmek zorunda kalarak Anadolu Türk olmasından ileri gelen nedenlerle Balkan coğrafyasında yayılma politikası gütmüştür. Bunun nedenlerinden birincisi de İstanbul’un kolayca fethedilmesinin istenmesidir.

Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda hakimiyet kurmasında önden giden akıncıların katkıları vardır. Bir bölge hakkında istihbarat toplama, gerekli fetih politikasını belirleme ve bölgeyi fethe hazırlama konusunda akıncılar öne çıkarak Balkanlar’da Avrupa içlerine kadar ilerlemeyi kolay hale getirmişlerdir. Böylece Osmanlı Devleti, Anadolu’dan önce Balkan topraklarında hakimiyet kurarak etkili bir devlet olma konumuna gelmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. danla bilic dedi ki:

    harika, Merhabalar siteniz inanılmaz ilgi uyandırıcı, ödevim için kopyaladım Osmanlı Devleti’nin Balkanlarda Hakimiyet Kurmasında Akıncıların Ne Gibi Katkıları Olmuştur? ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

Yorum Yaz