Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2018

Not Nedir – Not Nasıl Alınır

Not Nasıl Alınır, Not Nedir Kısaca

Bir konu hakkında ileride hatırlanması amacıyla tekrar bakmak için tutulan kısa yazılara not denir. Not almak, bir konunun olduğu gibi kağıda geçirilmesi demek değildir. Notları zenginleştirmek, farklı kaynaklar kullanarak farklı notlar çıkarmak da faydalıdır. Not almak insanda algıyı sürekli açık tutar. Bu sayede okuduğumuz veya dinlediğimiz bir şeyi anlamamız kolaylaşır. Hızlı karar vermeyi sağlar, dikkat eksikliğini önler. Not alma alışkanlığı olan bir kişi hayatında bir şeyi yapmadan önce onunla ilgili şeyleri bir liste halinde not eder. Mesela pazara, markete giderken bir kişinin alması gereken şeyleri not etmesi onun alınması gereken şeyleri eksiksiz almasını sağlar. Görülen, duyulan ve okunanları not etmek olmak üzere üç türlü not çıkarma yöntemi vardır.

Duyduklarımızı not ederken zamanı iyi kullanmamız gerekir. Çünkü çoğu kez not etmemiz gereken şey, konuşan kişinin ağzından bir kere çıkar ve bir daha tekrarlanmayabilir. Bu gibi durumlarda hafıza ve algımızın çok iyi olması gerekir. Bu sayede eksiksiz bir not çıkarılmış olur. Duyduklarımızı not ederken zamanı iyi kullanmak açısından konuşan kişinin söylediklerinin belli bir kısmını ya da anahatlarını not etmek faydalı olacaktır. Çünkü konuşan kişi önemli bir cümle kuruyorsa çoğu kez gereksiz ayrıntılara da girecektir. Not tutmada önemli olan konunun özünün kavranmasıdır. Bu nedenle ayrıntıların da not alınmasına gerek yoktur.

Okuduklarımızı not ederken yine konunun ana fikrini veya özetini not çıkarmak gerekir. Okunan bir şeyin ileride tekrar hatırlanması için kısa cümleler kullanılmalıdır. Anahtar kelimeler kullanarak not çıkarmak hafızayı güçlendirir ve zamandan kazandırır.

Gördüklerimizi not ederken yine her ayrıntıyı değil, unutmamamız gereken özellikteki görüntüleri kısa cümlelerle betimleyip not etmek faydalı olacaktır.

Anı ve gezi yazıları önemli not türleridir. Bu notlar ilerleyen yıllarda değerlendirilebilir. Bu yüzden notların anlık tutulması gerekir. Özellikle belli bir konu hakkında not tutulması not değerlendirmeyi kolaylaştıracaktır. Mesela gezi yazılarının ve anıların ayrı defterlerde tutulması gibi.

Not Almak ve Not Tutmak Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz