Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Migren Nedir

Migren nedir vikipedi hakkında bilgi kısaca, migren nedir?

Çağımızın sık rastlanılan rahatsızlıklarından olan migren hastalığı baş ağrısı olarak bilinen olgudur. Tekrarlı baş ağrıları vücuda fazla miktarda zarar verir ve insanları günlük hayat temposundan düşürebilir, iş yapamaz duruma sokabilir.

Genetik olarak da aktarılabilen migren hastalığının pek çok belirtisi mevcuttur. Başın bölgesel olarak ağrıması en mühim belirtisidir. Işık, ses ve koku hassasiyeti de migrenin büyük birer habercisidir. Görme bozuklukları, bulantı, kusma da diğer bulgularla birlikte migren teşhisi konmasında önemli rol oynar.

Göz önünde uçuşan siyah benek ve lekeler migreni işaret edebilmektedir. Konuşurken zorluk çekmek ve odaklanamamak migrenin önemli bulgularındandır.

Bir migren nöbetinin dört esas kısımdan oluştuğu ortaya konmuştur. Bu kısımlar uyarı dönemi, aura belirtisi, baş ağrısı başlangıcı ve migreni atlatma dönemi olarak sırasıyla belirtilebilir.  Bunlar muhakkak sırayla yaşanır ancak aradaki bazı dönemler bazı hastalarda atlanabilir.

Gürültülü ortamlar, beynin fazla zorlanması, stres ve sinir migreni harekete geçirebilecek durumlardır. Bunlardan uzak durulmalı, daha sakin bir hayat geçirilmeye çalışılmalıdır.

Migren Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz