Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Bilgi Ne Demek

Bilgi ne işe yarar hakkında bilgi kısaca, bilgi ne demek?

En geniş anlamda tüm gök cisimleri dahil tüm canlıları kapsayan alem evrendir. Daha dar anlamda insan ve dünya üzerindeki diğer varlıkları çevreleyen aleme ise doğa denir. Gerçek varlık denilen şey ise doğa ve evrenin birlikte meydana getirdiği bir olgudur. Gerçek varlıklar ile insan daima iç içe yaşamaktadır. Gerçeklik içerisindeki insan bu gerçeklik ile iyi bir şekilde kavrayamazsa onunla ilişki kuramaz ve dolayısıyla yaşama imkanı kalmaz. Şüphe eden, merak eden, araştıran, düşünen varlığa insan dendiğine göre insanın tanımnıı diğer varlıklarınkiyle karşılaştıralım. Bu durumda “bilme”nin insanı diğer tüm varlıklardan ayıran yegane özellik olduğunu fark ederiz.

Bilmek isteyen ve bilen varlık olan insan özne konumundadır. Kendisi dışındaki tüm gerçekliği ve kendini bilmek isteyen insan bunları doğası gereği bilinmesi gereken şeyler olduğundan dolayı bilmek ister. Bu durumda nesnelerin araştırılabileceği ortaya konmuş olur. İnsan bilgisinin konusu da araştırılabilen şeyler olduğuna göre nesne insan bilgisinin konusudur. Sonuç olarak özne ile nesne arasında oluşan bağdan doğan şeye bilgi denir. Öznenin insan, nesnenin de çevremizdeki gerçeklikler olduğunu düşünürsek insandan gerçekliğe yönelen bilinçlilik haline bilgi denir.

Bilgi pek çok varlık alanı ile ilgili olabilir. Bu sebepledir ki farklı farklı bilgi çeşitleri mevcuttur. Bilginin sınıflandırılması amaçlarına göre, kullandıkları yöntemlere göre ve dayandıkları kaynaklara göre yapılabilmektedir. Böylece gündelik, bilimsel, teknik, sanat ve dini bilgilerden söz edilebilir.

Bilgi Ne Demek Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz