Marmara Bölgesinde Neden Arıcılık Yapılıyor

Marmara bölgesinde arıcılık yapılıyor mu neden hakkında bilgi kısaca, Marmara bölgesinde neden arıcılık yapılıyor

Arıcılık ülkemizde yapılan ekonomik faaliyetlerden biridir. Arıcılık faaliyetleri yoğun olarak Marmara Bölgesi’nde yapılır. Bunun nedeni arıcılık için uygun olan ılıman iklimin olması ve arıların besleneceği bitki örtüsünün bol miktarda bulunmasıdır. Bilindiği gibi arılar bitkilerden polen toplar ve bal yapar. Bölgedeki dağlık alanlarda yer alan ormanlar da arıcılığın yapılmasına izin vermektedir. Ayrıca kestane balı adı verilen değerli balın yapılması için kestane ağaçları ile mümkün olmaktadır ve kestane ağaçları da Uludağ’da yoğun miktarda bulunmaktadır.

Arılar kışın soğuk iklimlerin görüldüğü bölgelerde faaliyet gösterememektedir. Marmara Bölgesi’nin iklimine göre kış ayları ılımandır ve kar yağışı fazla görülmez, bunlar da arıcılığın gelişmesi için önemli bir neden olmuştur. Geniş yeşil alanlar da arıların farklı türlerdeki bitkilerden polen toplamasını sağlamıştır.

Bal üretiminin ardından balın diğer bölgelere dağıtılması ve satışı da Marmara Bölgesi için daha kolaydır. Arıcılık tüm bu nedenlerle Marmara Bölgesi’nde yapılan bir ekonomik faaliyettir.

modernaricilik

Marmara Bölgesinde Neden Arıcılık Yapılıyor Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabiliriz.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.