Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Anarşizm Nedir

Anarşizm nedir pdf hakkında bilgi kısaca, anarşizm nedir?

Anarşizme göre insanın doğası iyidir. Kötülük sahibi tüm insanlar bunları üzerindeki baskılardan ve kontrol mekanizmasından ötürü elde etmiştir. Kontrol mekanizması ve baskı olarak nitelendirilebilecek din, devlet, ahlak, kanun, örf, aile, toplum, adet gibi her şey anarşizme terstir. Anarşizme göre bireyin ve bireysel değerlerin üzerinde hiçbir otorite veya güç bulunamaz. Bu bakımdan anarşistler nihilizm felsefesine dahil kabul edilebilir. Nihilizm, hiççilik, yani hiç bir şeyi kabul etmeme durumudur.

Bencillikten de nasibini alan anarşizmin böyle olmasının sebebi bireyciliğin benliği ve bilinci güçlendirdiğini savunmalarının bir sonucudur. Kendini tek değerli varlık olarak gören anarşistler başkalarını reddeder. M. Stirner, Proudhon, Bakuounine anarşizmin en bilinen temsilcileridir.

Egoizmin yüceliği ve egemenliği M. Stirner’in savunduğu bir olgudur. Ona göre devletin hakkı devlete, bireyin hakkı da bireye verilmelidir.

Anarşizm devlet olgusuna son derece karşıdır fakat Proudhon anarşizmi bir bakıma devlet eliyle gerçekleştirmeyi savunduğundan daha yumuşak ve pozitif bir anarşizmin savunucusu olarak görülmektedir.

Komünist ve devrimci bir anarşizmi savunan ise Bakouninedir. Mücadele olgusuna son derece önem veren Bakounine’e göre tüm devrimlerin gayesi insan özgürlüğünü elde etmektir. Tüm anarşizm temsilcilerinden en fazla ateist olarak bilineni kendisidir.

Anarşizm Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz