Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

LYS Tercihleri Aşamasında Neler Yapılmalıdır?

Bu yazımızda LYS tercihleri aşamasında neler yapılmalıdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

ÖSYM’nin her yıl yaptığı merkezi sınavlardan olan YGS ve LYS’nin bu sene de bütün aşamalarıyla gerçekleşmesinin ardından tercih kılavuzu da yayınlanınca tercih süreci başlayacak. Tercihlerde öğrenciler muhakkak uzman kişilerden yardım almalı ve aileleriyle seçecekleri bölümleri konuşmalıdır.

Rehberlik servisleri tercih konusunda destek sağlarken, bilgili kişiler tarafından öğrencilerin arasının iyi olduğu öğretmenler de destek verebilir. Burada gaye öğrencinin en doğru tercihe kesin sonuçlarla ulaşmasıdır. Bir bölümün seçilmesinde öğrenci karakteri, hayallerin önündedir. Hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi olmaz. Bu nedenle bir bilene sormak her zaman doğru olandır.

Öğrencilerin seçecekleri bölümü aileleriyle konuşması, ailelerin öğrenciye destek olması açısından ve aşamalardan haberdar olarak bilgili ve ilgili olmaları dolayısıyla önemlidir. Bu nedenle kararın istişare sonucunda alınmasında fayda vardır. Gelecek planlamasında bölüm tercihi sadece birinci aşamadır.

Bölüm tercihinden sonra üniversite yılları planlanmalıdır. Bu nedenle akademik araştırma yapılması gerekir. Akademik kadro, akademik ders içerikleri ve etkinlikleri takip edilmelidir. Böylece üniversite sonra aşamalarda bir ön hazırlık yapılacaktır.

Üniversitede eğitimden çok öğrenim vardır. Kişi belli bir noktaya gelmiş ve alması gerekenin farkında olarak birey şeklinde görülmektedir. Her işini kendi halletmeli ve kendi ayakları üzerinde kolayca durabilmelidir. En azından akademide bu böyledir. Öğrencilerin başarılı bir üniversite geçirip meslekte rahat etmeleri bunlarla sağlanabilir.

LYS Tercihleri Aşamasında Neler Yapılmalıdır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zeynep dedi ki:

    LYS tercihlerini yaparken bu yazınızdan faydalandım. Bu sayede benim için gayet doğru olan bir tercih yaptım. Yazınızın bana faydalı olduğu gibi diğer öğrencilere de faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Yorum Yaz