Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

LYS Sonrasında Kaç Tercih Hakkı Var?

Bu yazımızda LYS sonrasında kaç tercih hakkı var kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Üniversiteye kabul olarak gerçekleştirilen ve merkezi sınavlar olarak uygulanan YGS ve LYS tüm aşamalarıyla bitti. Tercih kılavuzları açıklandı ve sonuçların açıklanmasının ardından da tercih maratonu başlayacak. Doğru tercih yapma konusunda desteksiz kalan kişiler, rehberlik alanlarındaki uzman kişilerden yardım alabilirler.

Daha önceden karar veren veya veremeyen her öğrenci tercih yaparken heyecan dorukta olarak hakkını kullanmaktadır. LYS aşamalarında istediği puan ve başarı sıralamasına ulaşan kişiler, bunları baz alarak tam 24 tercih yapma hakkında sahiptir. Bu tercihler genelde en yüksek seviyeli puan ve başarı sıralamasından başlayarak en düşük seviyeli puan ve başarı sıralamasına doğru gitmektedir.

Öğrencilerin en yüksek seviyeli sıralamadan en düşük seviyeli sıralamaya doğru tercih yapmaları tercih haklarının doğru kullanılmasına etki eder. Bu nedenle gerçek alınan sonuç değerlerin üstünde ve altında bölümlere sahip üniversiteler de yazılmalıdır. Böylece ek kontenjan, istenilen yerin gelmesi gibi ihtimaller yükselmektedir. Unutmamalıyız, birçok kişi yanlış tercih yaptığı için üniversiteyi bırakıp yeniden hazırlanmak zorunda kalıyor.

24 tercihin hepsini yapmak en makul olandır. Bunlar aynı bölümler olarak farklı üniversiteler olabilir. Aynı üniversitenin birbirine yakın bölümleri olabilir. Birbirine yakın bölümlerin ertelenmesi, hedef bölümlerin üst sıralara yazılması şeklinde de olabilir. Bu nedenle tercih kılavuzu doğru bir şekilde incelenmeli ve başarı sıralamasına dikkat edilmeli, yeni açılan bölümlerden de haberdar olunmalıdır.

LYS Sonrasında Kaç Tercih Hakkı Var Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. solmaz dedi ki:

    LYS sınavı sonrasında kaç tercih hakkımız olduğunu henüz bilmiyordum. Tercih zamanı gelmeden kaç tercih hakkımızın olduğunu araştırayım dedim. Ve yazınız bu konuda bana çok yardımcı oldu teşekkürler :)

Yorum Yaz