Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Kurtuluş Savaşı’ndan Sonra Halkın Durumu

Türk milleti, tarihinde yaşadığı şanlı, onurlu savaşların üstüne bir yenisini daha eklemişti ki bu savaşın sonucunda bağımsızlığını ilan ederek Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştu. Türkiye halkı, tarihte eşine pek rastlanmamış bir azim ve dayanışma sayesinde güçsüz ve yorgun düşmüş Osmanlı Devleti’nin yerine modern, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Atalarımız, bizlere bu mirası bırakabilmek için canını vermekten asla çekinmemiş onurlu ve gururlu insanlardır. Çanakkale Savaşı esnasında, halk içerisinde bulunan 13-14 yaşlarındaki çocuklar dahi vatan savunması yapmış, cephede kadın-erkek-çocuk ayrımı yapılmaksızın herkes canla ve başla mücadele etmiştir.

Kurtuluş Savaşı, kazanılan bir savaş olmasına rağmen Türk milleti için aynı zamanda çok büyük bir yıkım anlamına gelmektedir. Savaşta kaybedilen nüfus ile birlikte ülke içerisinde eğitimli, üniversite tahsili görmüş insanların çoğu hayatını kaybetmişti. Ancak geride kalanlar atalarının mirasını her zaman olması gerektiği gibi korumuş ve Türkiye Cumhuriyeti, kısa zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm Dünya ülkeleri tarafından saygı duyulan bir ülke haline gelmiştir. Bu sırada ülkeyi eski güçlü günlerine kavuşturabilmek adına inkilâplar başlatılmıştır. Bu inkilâplar sayesinde neredeyse yok olma noktasına gelen tarım faaliyetleri, eğitim faaliyetleri gibi şeyler tekrardan düzenlenmeye ve geliştirilmeye başlamıştır.

Kurtuluş Savaşı’nı kazanan Türk halkı, mazlum bir devletin güçlü emperyalist devletlere karşı verdiği savaşın kazanılabileceğinin tüm Dünyaya ilk örneği olmuştur. Bu savaşta birçok şeyini kaybeden, yüzbinlerce insanından vazgeçen Türk milleti, tarih sayfalarına başka milletlerin boyundurluğunu asla kabul etmeyen onurlu, gururlu insanlar olarak kayıt edilmiştir.

Kurtuluş Savaşı’ndan Sonra Halkın Durumu Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz