Kurtuluş Savaşı Güney Cephesi Komutanları
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Kurtuluş Savaşı Güney Cephesi Komutanları

Kurtuluş Savaşı Güney Cephesi Komutanı Kimdir, Kurtuluş Savaşı Güney Cephesi Komutanları Hakkında Kısa Bilgi

Sykes-Picot antlaşması 1916 senesinde imzalanmıştır. İngiliz ve Fransızlara bazı toprakların verilmesini kapsayan antlaşma ile İngilizlere Antep, Maraş ve Urfa; Fransızlara  Musul bırakılmıştır. Daha sonra İngiltere Fransa ile 15 Eylül 1919 tarihinde Suriye İtilafnamesini imzalamıştır ve bazı topraklar el değiştirmiştir. Büyük Britanya’nın buradaki amacı petrol kaynaklarını ele geçirmektir. Suriye İtilafnamesi’ne göre Musul İngiltere’nin; Maraş, Antep ve Urfa Fransa’nın olacaktır.

Güney cephesinde İngilizler ile pek fazla olay yaşanmamıştır ancak Fransızlar buraya sahip olduklarında esas olaylar kopmuştur. Buradaki komutanlar Henri Gouraud, Şahin Bey ve Kılıç Ali’dir.

Güney cephesinde ve tüm yurttaki direniş, Mondros Ateşkes antlaşmasının maddelerinin hatalı uygulanışı ve haksız toprak kayıplarına karşı yapılmıştır. Söz konusu toprakların İngiliz ve Fransızların eline geçmesi buralarda yaşayan halkın telaşlanmasına neden olmuştur. Halk korkuya kapılmıştır ve geleceklerinden endişe etmeye başlamıştır. Düşmana karşı büyük bir nefret oluşmuştur ve bölgesel savunmaların fitilini ateşlemiştir. Fransızlar Ermeniler ile birlik olup sömürgeci bir politika izlemeye başlamış ve Kuvay-ı Milliye kuvvetlerinin doğuşuna neden olmuştur. Güney Cephesi savaşları buradaki yerli halkın Fransız, Cezayir, Ermeni askerleri birliklerine karşı haklarını savunmak için yaptıkları silahlı mücadeleleri kapsamaktadır. Bu savaşlar Mayıs 1920 ve Ekim 1921 arasında gerçekleşmiştir. Savaşlar bittiğinde Kuvay-ı Milliye ile Fransa ve Ermeni Lejyonu arasında Ankara Anlaşması imzalanmıştır ve Fransızlar geri çekilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bir kul dedi ki:

  Osman Nuri paşa hangi cephede savaştı

 2. Simge dedi ki:

  Güney cephesinde komutanı kimdir ?

 3. Anonim dedi ki:

  Hasan tahsin bey hangi cephede savaştı.

  1. Anonim dedi ki:

   Batı cephesinde savaştı

 4. Muhammed dedi ki:

  Güney cepheşi ndeki komutanları kimdir

 5. feyza yilmaz dedi ki:

  benim yarın sosyal bilgilerden sınavım var ama güney cephesinin komutanı tam olarak söylermisiniz yağniüçü de olmaz ki ve doğru diğil bemce o komutanlar üç tane söylenmez ben böyle diyiyorum yine de bunu yazamak için uğraşan kişilere teşşekkürlerimi sunarım

  1. Arda kılınç dedi ki:

   Şahin Bey’dir

   1. Kadir dedi ki:

    Ve Ali Sahip bey ‘ dir

    1. Hatice naz dedi ki:

     Evet kadir bey haklı

 6. sude dedi ki:

  Ne alaka şimdi komutan dedim ne çıktı saçma sapan

Yorum Yaz