Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Mart 2021

Kuranda Adı Geçen Peygamberler 25 Tane Sırasıyla İsimleri

Kuranda Adı Geçen Peygamberler, Sırasıyla Kuranda Adı Geçen 25 Peygamberin isimleri hakkında bilgi kısaca

1.Hz Âdem (as) :

Kur’an’da adı 25 defa geçer. İlk insan, ilk peygamberdir. Tarımla uğraşmıştır. Allah, onunla birlikte Havaa annemizi de yaratarak insan soyunu başlatmıştır. Hz. Adem’e 10 sayfa kitap indirilmiştir.

2.Hz. İdris (as):

Kur’an’da adı 2 defa geçer. Pozitif bilimlerle uğraşan ilk peygamberdir. Terzilik yapmıştır. İlk kez iğne, iplik kullanarak kıyafet dikmiştir. Yazıyı ilk kullanan insan olduğu da tahmin edilmektedir. Hz. İdris’e 30 sayfa kitap indirilmiştir.

3.Hz. Nuh (as):

Kur’an’da adı 43 defa geçer. Kur’an’da da bir surenin adı Nuh Suresi’dir. Kavmini sapkınlıktan kurtarmak ve Allah’a iman etmelerini sağlamak istemişse de bunda başarılı olamadı. Hatta eşi ve bir çocuğu da ona iman etmedi. Bir gemi inşa edip yeryüzündeki bütün canlıları bu gemiye almasıyla bilinir. Daha sonra Dünya’da büyük bir tufan olmuş, ona inanmayan kavmi Allah tarafından helak edilmiştir.

 4. Hz. Hud (as):

Kur’an’da adı 10 defa geçer. Kur’an’da bir surenin adı da Nuh Suresi’dir. Geçimini ticaretle sağlamıştır. Sapkınlık içindeki Âd kavmine gönderilmiştir. Bu kavim kendi içinde yüksek binalar inşa etme yarışına girmiş insanlardan oluşan bir kavimdir.

5. Hz. Salih (as):

Kur’an’da adı 8 defa geçer. Ünlü Semud kavmine onları Allah’a iman ettirmek için gönderilmiştir. Ticaretle geçimini sağlamıştır.

6.Hz. İbrahim (as):

Kur’an’da adı 69 defa geçer. Kur’an’daki bir surenin adı da İbrahim Suresi’dir. Son peygamber Hz. Muhammed’in büyük dedesidir. Oğlu İsmail’le birlikte Kabe’yi inşa etmiş bir peygamberdir. Firavun tarafından ateşe atılırken ateş, suya dönmüş ve Allah’ın hikmetiyle yanmaktan kurtulmuştur. İnsanlar, kurban kesmeyi ondan öğrenmiştir.

7.Hz. Lût (as):

Kur’an’da adı 27 defa geçer. Hz. İbrahim’e (as) iman etmiş ve onunla hicret etmiş kişilerdendir.

8.Hz. İsmail (as):

Kur’an’da adı 12 defa geçer. Çobanlık yaparak geçinmiştir. Babasıyla Kabe’yi inşa etmiştir. Pek çok dini öğretiyi babasıyla birlikte ilk uygulayan peygamberdir. Babası onu Allah’a kurban etmek isterken Allah Hz. İbrahim’e bir koç göndermiş, böylece kurban olmaktan kurtulmuştur.

9.Hz. İshak (as):

Kur’an’da adı 15 defa geçer. Hz. İbrahim’in (as) oğlu, Hz. İsmail’in kardeşidir. İsrailoğulları kavmine onları sapkınlıktan kurtarmak ve Allah’a iman etmelerini sağlamak için gönderilmiştir. Kendisinden sonra gelen bütün peygamberler onun soyundan gelmiştir.

 10.Hz. Yakup (as):

Kur’an’da adı 16 defa geçer. Hz. İbrahim’in (as) torunu, Hz  İshak’ın oğludur. İsrailoğullarına gönderildi. Oğlu Hz. Yusuf’u kaybetmenin acısıyla kör oldu. Onu yeniden bulunca gözleri geri açıldı. Diğer oğullarının ihanetine uğrayarak imtihan olmuş bir peygamberdir.

11.Hz. Yusuf (as):

Kur’an’da adı 27 defa geçer. Kur’an’da bir surenin adı da Yusuf’tur. Yakup’un on iki oğlu vardı. Oğulları Hz. Yusuf’u kıskanarak onu bir kuyuya attı. Yakup oğlunu uzun zaman boyunca görmedi.  Rüya tabiri yeteneğiyle Mısır’da yöneticilik yaptı. Kur’an’da bir surede anlatılan kıssa ona aittir. Bu kıssa Kur’an’da “kıssaların güzeli” olarak da bilinir.
12.Hz. Şuayb (as):

Kur’an’da 11 defa adı geçer. Allah tarafından kendisine müthiş bir konuşma yeteneği verilmiştir. “peygamberlerin hatibi” olarak bilinir. Hilekar Meyden ve Eyke halkına iman etsinler diye gönderilmiştir. Kendisinden sonra gelen Hz. Musa, kızlarından biriyle evlenmiş, daha sonra peygamber olmuştur.

13.Hz. Musa (as):

Kur’an’da adı 136 defa geçer. Kur’an’da adı en çok geçen peygamberdir. İsrailoğulları’na gönderildi. Hz. Şuayb’ın (as) damadıdır. İsrailoğulları onun sayesinde Mısır’dan çekildi. Kendisine dört kutsal kitaptan biri olan Tevrat verilmiştir. Asasıyla Nil Nehri’ni ikiye ayıran peygamber olarak bilinir.

14.Hz. Harun (as):

Kur’an’da adı 20 defa geçer. Hz. Musa’nın (as) kardeşi ve yardımcısıdır. Hz. Musa, Mısır’a dönünce Harun’a Allah’ın emirlerini anlatmıştır. Harun bunları kabul ederek Musa’ya yardımcı olmuştur. Allah tarafından kendisine güçlü bir hitabet yetenği verildi.

15.Hz. Davud (as):

Kur’an’da adı 16 defa geçer. Sesinin güzelliğiyle bilinir. Hatta günümüzde bile güzel seslilere ona ithafen “Davudi” sesli denilmektedir. Tâlût’un ordusunda bir askerken Allah’ın lütfuyla önce peygamber, ardından İsrailoğullarına kral olmuştur. Demircilikle uğraşmıştır. Kendisine dört kutsal kitaptan biri olan Zebur indirildi.

16.Hz. Süleyman (as):

Kur’an’da adı 17 defa geçer. Hz. Davud’un oğludur. Babası öldükten sonra hükümdar oldu. Allah tarafından kendisine hayvanlarla konuşma ve onlara hükmetme yeteneği verilmiştir.

17.Hz. Eyyub (as):

Kur’an’da adı 4 defa geçer. Ağır bir hastalık geçirerek sabretmiştir. Sabrın timsali olan peygamber olarak bilinir.

18.Hz. Zülküf (as):

Kur’an’da adı 2 defa geçer. Babası Hz. Eyyub’dur. Sabrıyla Allah’ın rahmetine mazhar olmuş peygamberdir.

19.Hz. Yunus (as):

Kur’an’da adı 4 defa geçer. Kur’an’da bir surenin adı aynı zamanda Yunus’tur. Ninovalılar’a peygamber olarak gönderildi.

20.Hz. İlyas (as):

Kur’an’da adı 3 defa geçer. İsrailoğulları’na peygamber olarak gönderilmiştir.

21.Hz. Elyesa (as):

Kur’an’da adı 2 defa geçer. Hz. İlyas’ın yardımcısıdır.

22.Hz. Zekeriyya (as):

Kur’an’da adı 7 defa geçer. Hazreti Süleyman (as) soyundan gelir. Kudüs’te Hz. Meryem’i koruyan peygamber olarak bilinir. İsrailoğulları tarafından öldürülmüştür.

23.Hz. Yahya (as):

Kur’an’da adı 5 defa geçer. Babası Hz. Zekeriyya’dır. Adı Allah tarafından konulmuştur ve önceden kimse bu adı kullanmamıştır. İleride Hz. İsa’nın geleceğini müjdelemiştir.

24. Hz. İsa (as):

Kur’an’da adı 25 defa geçer. Babasız olarak doğmuştur. Bu özelliğiyle Dünya’ya gelen ilk ve tek insan ve peygamberdir. Doğar doğmaz konuşmuştur. Allah tarafından kendisine pek çok mucize bahşedilmiştir. Ölüleri diriltmiş, sakatları yürütmüş, körlerin gözünü açmıştır. Sonradan hristiyanlar tarafından doğduğu yıl miladi takvimin başlangıcı kabul edildi. Kendisine dört kutsal kitaptan üçüncüsü olan İncil indirilmiştir.

25. Hz. Muhammed (as):

Kur’an’da adı 4 defa adı geçer. Kur’an’ın bir suresinin adı da Muhammed’dir. Son peygamberdir. Evrenseldir, sadece kendi kabilesine değil bütün insanlığa gönderilmiştir. Kendisine son kutsal kitap olan Kur’an-ı Kerim indirilmiştir.

Kuranda Adı Geçen Peygamberler Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ayşegül azra dedi ki:

  Güzel tam ödev

 2. Sana ne ? dedi ki:

  Gerçekten çok bilgilendirici olmuş😊

 3. yasin Eryiğit dedi ki:

  Hz. Ibrahim ateşe atan kişi Nemrut

 4. Ebrar HAYTA dedi ki:

  Arkadaşlar ismail peygamber ateşle atıldığında suya dönüşmedi gülbahcesine dönüştü hata ha ne az kılmıştır bir rıvayete göre

 5. Anonim dedi ki:

  Çok güzel olmuş ellerinize sağlık

 6. Anonim dedi ki:

  Nil değil, kızıl deniz olacaktı

 7. Anonim dedi ki:

  Çok güzel olmuş sevabı girdiniz

 8. yusuf aytemur dedi ki:

  hz ibrahim bikez ateşe atılırken ateş gül bahçesine dönmüştür. suya değil. ve firavun atmamıştır nemrut atmıştır çok hata var

  1. Anonim dedi ki:

   kim anlattıysa sana bu hikayayi ya yanlış anlatmış yada yanlış dinlemişsin dostum doğru yazılmış

  2. ahmet yusuf dedi ki:

   Ateşe nemrut attı ama ateş suya dönüştü.

   1. Anonim dedi ki:

    Evet katılıyorum

  3. Anonim dedi ki:

   Nemrut zaten firavundur ve atılsığında suya dönüşmüştür

   1. Hatice dedi ki:

    Ama Firavun yarılan denizin içinde ölmüş. Hatta son nefesinde secde etmiş ama geç kalmış. Cesedi hala o şekil duruyor deniyor. Nemrudunda ağzına sivri sinek kaçmış. Kafasını duvara vura vura ölmüş. Demekki bu ikisi aynı kişi değil.

    1. Anonim dedi ki:

     Firavun bir tane degil. Donra gelwnde firavun adi aliyor

   2. Can dedi ki:

    Nemrut firavun değildi firavun ön adı sadece Mısır hükümdarlarına denirdi hz. İbrahim Urfa da şuan da balıklı göl olarak bilinen bölgede ateşe atılmıştır.Allah cc kur’an’da “biz ateşe emretti, İbrahim karşı su gibi serin ol.” ayetiyle bize anlatmıştır. Orada bulunan insanlar, İbrahim in atıldığı bölgeyi gül bahçesi olarak gördüklerini söylemiştir. Bir rivayete göre de İbrahim gül bahçesinden çıkınca ateş suya odunlar da balığa dönüşmüştür.

  4. Anonim dedi ki:

   Nemrut kralı firavun zaten kardeşim

  5. Anonim dedi ki:

   Hayır,balıklı göle döndü. Yani suya döndü.

  6. Muhammet Harman dedi ki:

   Gül bahçesi kısmı yanlış kuran’da bile su diye geçer
   ama son dediğine bende katılıyorum

 9. soylemek istemiyorum dedi ki:

  Tesekkurler kardes biliyorum bunca insana peygamberlerimizin ismini vererek sevaba giriyorsun

 10. Anonim dedi ki:

  çok güzel olmuş

 11. 😙😘 dedi ki:

  Allah razı olsun sizden teşteşekkürler

 12. Derya Dokel dedi ki:

  Çok teşekkürler sizin sayenizde hoca ödevimi beğendi ve bir çok bilgi öğrendim.

 13. mikail dedi ki:

  allah korusun kardeş
  herkezi yinede allah korusun

 14. mikail dedi ki:

  allah herkesin yardımcısı olsun

 15. Melosi 58 dedi ki:

  Valla çok güzel çok beyendim hocanın verdiği kağıdı kaybettim yarın sınav vardı bu olmasa çalışamıyordum ALLAH RAZI OLSUN

 16. ılgaz dedi ki:

  sağlun keşke hazreti muhameti en aşağa koymasaydın

  1. Anonim dedi ki:

   Kronolojik sırayla hazırlanmış liste

 17. ADI ADSIZ OLAN ADSIZ ADLI dedi ki:

  Teşekkürler bizim sınavda çıkacak ezberlemeye çalışım

 18. ALLAHU EKBER dedi ki:

  Eyvallah yapanın elleri dert görmesin ödevimi bitirdim taşkk

 19. Anonim dedi ki:

  Ben dinle çok uğraşırım teşekkürler kanki

 20. era dedi ki:

  sayenizde sınavda yardımedecek

 21. Yağmur dedi ki:

  Çok güzel olmuş çok saol

  1. Anonim dedi ki:

   Bencede guzel

 22. İsmimi vermek istemiyorum dedi ki:

  Allah sizden çok çok razı olsun sizin sayenizde ödevimi bitirdim

 23. Anonim dedi ki:

  Çok işime yaradı çok teşekkürler

 24. luna dedi ki:

  allah sizden razı olsun sizin sayesinde hoca annemi aramadı

 25. Anonim dedi ki:

  Hz. Muhammed (sav) yazacaklarına, Hz. Muhammed (as) yazmışlar.

  1. Anonim dedi ki:

   Oda aynı anlama geliyor

   1. 😈😈😈 dedi ki:

    Evet katılıyorum

  2. Elif dedi ki:

   Çok teşekkür ederim ihtiyacıma çok gerekiyordu

 26. Parahat lala dedi ki:

  Allah sizi iymaninden ayirmasin

 27. kübra 27 dedi ki:

  bir isim yanlış zülkifl olacak

 28. Özgur dedi ki:

  Arkadaşlar sağolun sayenizde 3 tane artı aldım

  1. Tayfa r dedi ki:

   Zıkkım olsun artıların

 29. Lale Başar dedi ki:

  Bayıldım müthiş 😉

 30. aziz dedi ki:

  Güzel olmuş sınav için yardım etti

 31. misafir dedi ki:

  Arkadaşlar çok güzel , test çozüyordum işime yaradı teşekkür ederim eyvallah bir din kültürü sevdiği olarak 🙋🙋

 32. ayhan dedi ki:

  bizler müslüman caiması ının müslüman lığı tüm peygaberlerin varlığına inanmaktır islamın şartında var zaten bu

 33. Ayşe dedi ki:

  Çok güzelmiş ya arkadaşlar

 34. PRO amca dedi ki:

  arkadaşlar normalde kaç peygamber var

   1. Noobkafadar2000 dedi ki:

    131 diye biliyorum

   2. Bilinmeyen müslüman dedi ki:

    Ben 10.000 den fazla diye biliyorum

  1. Anonim dedi ki:

   123999 tane peygamber gelmistir 124 binde diye söylenir rivayetlere göre Abdulkadir Geylani hazretleride peygamberdi diye söylenir. Peygamberler sayısıncada evliya
   Evliya vardir. Ve her yüzyılda bir gelen Kutbul Azam vardir .. Saygılar

   1. Anonim dedi ki:

    Kim söylüyor Hz. Abdulkadir Geylani peygamber diye. Dört büyük evliyadan birisidir. 124 bin peygamber vardır. Son peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav)’dir.

    1. Anonim dedi ki:

     Çok iyi dedin

   2. Aldulmecid dedi ki:

    Bu kadar da değil abdülkadir geylani şeyhtir peygamberler 25 kişidir geri kalanları şahanedir araştırın bakın 😊

 35. Hüseyin dedi ki:

  Hz Ishak kendinden sonra gelen butun peygamberlerin atasıdır. Bizim peygamberimiz Hz. Muhammet haric.
  Düzeltirmisiniz.

 36. Öğrenci dedi ki:

  Elinize sağlık çok teşekkürler. Ödevimde bana yardım ettiğiniz için. 😃

 37. Muhammed Arda Yıldırım dedi ki:

  çok güzel inşallah herkesin sınavı 100 olur

  1. misafir dedi ki:

   İnşallah inşallah amin..

 38. Anonim dedi ki:

  çok güzel el olmuş allah bütün pegamberlerin mekanını cennet etsin

  1. Arif dedi ki:

   Onların günahı yok ki sadece hataları var

  2. sema dedi ki:

   zaten bütün peygamberler vefat ettikten sonra cennete konulurlar.

  3. Anonim dedi ki:

   onlar peygamber saten mekanı cennet

 39. panti dedi ki:

  emeğinize sağlık teşekkürler

 40. Ceren dedi ki:

  Din ödevim bunları ezberliycem

  1. Anonim dedi ki:

   Ezberlemiycem ben sadece yazicam

  2. Mekanik34 dedi ki:

   Dogru karar faydasi olacaktir saygilarimla..

 41. Anonim dedi ki:

  Osman :
  İbrahim(A.S) ı Ateşe atan firavun değil Nemrut’tur.

  Bunuda lütfen düzeltin.Bazı düzeltilmesi gereken
  Yerleride yukarıda kardeşlerimiz hatırlatmışlar .
  Herkese selam olsun

  1. Anonim dedi ki:

   Firavun eski donemlerde Misir hukumdarlarina verilen isimdir.Firavun hukumdar anlamina gelmekte eski misir dili ile

 42. Esma nur şekerci dedi ki:

  Ellerinize sağlık sayenizde 100 puan
  aldım

 43. Anonim dedi ki:

  ellerinizle sağlık sizin sayenizde ödevini yaptım

 44. Onur dedi ki:

  Herkesin dediği gibi emeğinize sağlık

 45. nur dedi ki:

  Emeginize sağlık güzel olmuş

 46. isim vermesem dedi ki:

  zülküf değil zülkift olması gerekir emeğinize sağlık inşaallah ama kardeşlerim çok kopya cekmeyelim ben bunu her siteye duyurmaya çalışacağım biraz da kendimiz gayret edelim inşaallah inşaallah benim dediklerimi örnek alırsınız kardeşlerim 😁

  1. Anonim dedi ki:

   HAYIR KARDEŞ ZÜLKİLF

  2. Bilinmeyen dedi ki:

   Zülkifl oalcak zülkift değil

 47. Ebrar dedi ki:

  Güzel olmuş, emeğinize yüreğinize sağlık çok güzel olmuş.

 48. İmanlı Flapjack dedi ki:

  Düzeltmeniz dileğiyle; Hz. Muhammed efendimizin isminin yanına koyduğumuz saygı hitabı yanlış olmuş. Herhalde dikkat hatası. Hz. Muhammed (a.s) yazmışsınız düzeltirim ki (s.a.v) dir. Lütfen düzeltin çoğu kişi bilsede burdan kopyalayıp ödevini hazırlayan kardeşlerimiz olabilir. Emeğiniz için Allah razı olsun.

  1. ahmet dedi ki:

   s.a.v değil (s.a.s) dir dostum
   ama (a.s) olarakta gecilir muhammed aleyhiselatu vesselam
   dier beygamberlerimizede yine ayni sekil
   (a.s) aleyhiselam denilir

   1. Zeynep dedi ki:

    hayır (s.a.v) denir sas ne ya

 49. nehir dedi ki:

  bizim yirimi beştane diyil 28 tane peygaberlerimiz var

  1. Anonim dedi ki:

   Kuranda ismi geçenler 25 tane ismi geçmeyen 3 tane bu peygamberlerin isimleri kuranda geçiyor

  2. nevzat dedi ki:

   28 tanesi başka la kurandakiler 25

  3. misafir dedi ki:

   Ne 28 i yok yok 30 olsaydı tabikide 25 peygamber var allah allah ya beyin yok resmen aaa

  4. mikail ungever dedi ki:

   124 .000 peygamber var ve 28 tane yok

 50. Muhammed Enes YÜKSEL dedi ki:

  Benimde adım MUHAMMED benim adımda da geçiyor kuranı kerimde.

 51. Anonim dedi ki:

  HZ. Fatma yok

  1. ☺🙂 dedi ki:

   Hz . Fatma diye bir şey yok

   1. Anonim dedi ki:

    Sen nasıl bir malın ya

  2. misafir dedi ki:

   Yorumunuzhz.fatma peygaber efendimizin kizı peygamber deil

  3. Anonim dedi ki:

   Hz Fatma peygamber değil.

  4. Nur öz dedi ki:

   Cunku kuranda ismi yok

 52. Anonim dedi ki:

  Dördüncü Hud suresi demek yerine Nuh suresi diye yazılmış.yanlis oldu herhalde

 53. Sanene ismimden lan dedi ki:

  Muhammede sav denirken as var am

 54. Evin dedi ki:

  Daha bunları ezberliyecem

  1. Anonim dedi ki:

   Bende ezberliyecem

 55. Korkmaz prens dedi ki:

  Eyvallah Maşallah 😆😊

 56. Adem dedi ki:

  Babadan oğula peygamberlik ne yemişiz buzamana kadar

  1. Anonim dedi ki:

   Ne yediğini bilmiyom ama kardeşim, adaşın Hz Adem’in (AS), Hz. İsa’nın babası yok. Dört büyük peygamber Hz. Davut’un (AS), Hz. Musa’nın (AS), Hz. İsa’nın (AS) ve Hz. Muhammet’in babalarının peygamber olduğunu iddia etmedin herhalde. Peygamber babanın kafir çocuğu da var ya da babası kafir olup peygamber olan da var. Metni iyi oku…

 57. Umur Buğra Zorlu dedi ki:

  çok güzel olmuş emeğinize sağlık ama bir yanlış var Hz Muhammed e as yerine sav yazmanız gerekir çünkü Hz Muhammed bizm peygamberimizdir

 58. Doktor dedi ki:

  Çok ğüzel olmuş allah bütün peygamberlerimizin mekanını cennet etsin amin

  1. Umur Buğra Zorlu dedi ki:

   Doktor zaten allah ın bütün resül ve nebileri cennete gidiyor o yüzden her peygamber cennete gidecektir

 59. sanane ya ismimden dedi ki:

  güzel olmuş ellerinize sağlık kitapta bulamadım yzdım bu çıktı yeniden ellerinize sağlık daha ezberlemem lazım

  1. Anonim dedi ki:

   İsmini soylemicende neden sanene ya isminden yazdın başka bişiy yazsaydın

  2. karius dedi ki:

   allah kurtarsın gardaş

Yorum Yaz