Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2021

Kültürün Özellikleri Nelerdir Kısaca

Kültürün Özellikleri  Nelerdir, Kültürün Özellikleri Kısaca Bilgi

Kültür Toplumsaldır: Her nesil, önceki nesilden öğrendiği kültürü kendisinden sonrakilere de aktarır. Kültür, her toplumun kendi ortak mirasıdır. Birey kültürü alırken geçmiş atalarının tecrübelerini ve yaşanmışlıklarını da alarak daha güçlü bir şekilde yaşamaya devam eder.

Kültür öğrenilir: Kuşaktan kuşağa sonradan öğretilme yoluyla geçer.

Kültür değişebilir: Kültür kuşaklardan kuşaklara aktarılırken değişim gösterebilir. Yeni kuşak aldığı kültürün üstüne mutlaka bir şeyler ekleyerek onu zenginleştirir ve geliştirir. Kültür tek kişi tarafından oluşturulmaz. Oluşum sürecinde toplumun her bireyinin etkisi vardır. Ayrıca toplumsal gruplar arasında farklılık da gösterebilir.  Kültür uyum yoluyla değişir. Yani bu durum kökten değişiklik anlamına gelmez. Kültürün değişmesinin temel nedeni toplum ihtiyaçlarının ve teknolojinin değişip gelişmesidir. Kültür bu ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla kendini yeniler.

Kültür süreklidir: Kültür toplumdaki her bireyin fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcıdır. Bunu gerçekleştirmek için ortak kültürel kurumlar kurulmuştur. Kültürel ortaklığın nedeni biyolojik ortaklıktır. Çünkü bütün insanların temel ihtiyaçları aynıdır. Farklılık gösteren sadece özel ihtiyaçların varlığıdır.

Kültür kurallar sistemidir: Kültürler toplumların benimsediği ortak örf ve adet kuralları sonucu oluşmuştur. Hukuk, ahlak, gelenek, din ve örf kuralları bunlardan bazılarıdır ve amaç toplumun düzen içinde yaşamasını sağlamaktır.

Kültür öğeleri arasında bir uyum vardır: Bir toplumdaki ortak değer yargıları farklılık gösterse de birbiriyle uyum içinde gelişim gösterir.

Kültür bütünleştiricidir: Kültür uyum ve bütünleşmenin sembolüdür. İnsanları birleştirir ve birbirine yaklaştırır. Yakınlaşmanın ve kaynaşmanın olmadığı toplumlarda bazı sosyolojik sorunlar ortaya çıkabilir ve toplumların huzur ve güven içinde yaşamasına engel olur.

Kültürün Özellikleri Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Hicran dedi ki:

  Her toplumun kültürel özellikleri neden farklıdır

 2. aliens dedi ki:

  ey saolun çok yardımcı ldu minettarım saolun arkadaslar

  1. Hicran dedi ki:

   Her toplumun kültürel özellikleri neden farklıdır

Yorum Yaz