Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Kolanın Zararları

Kolanın zararları slayt indir hakkında bilgi kısaca, kolanın zararları.

Serinletici ve asitli bir içecek olan kola en zararlı içeceklerden biri. En çok da çocukların tükettiği bu içecek bazı evlerde anne ve babalar tarafından özendirici olmasın diye tüketilmiyor ve hatta eve alınmıyor. Fakat pek çok insanın bilmediği kolanın büyük zararları olduğu. 8 başlığa ayrılmış bir şekilde uzmanlar kolanın içildikten ilk 60 dakika içinde vücuda verdiği zararları tespit etti. İşte o zararlar:

İlk aşamada bir bardak kola 10 çay kaşığı kadar şekeri vücuda sokuyor. Günde bir insanın alması gereken şeker ise bunun tam yüzde biri. Normalde bu kadar fazla şeker vücuda bir anda girerse insanın midesi bulanır fakat kolanın içindeki fosforik asit bunu engelliyor. ilk 10 dakikada bunlar oluyor. İlk 20 dakikada ise kan şekeri fazla miktarda yükseliyor. Bu kana fazla geldiği için karaciğerde depolanıyor. Karaciğerin şekeri depo ediş biçimi ise yağ. Yani karaciğerimiz yağlanıyor. Pankreas buna tepki olarak fazla miktarda insülin salgılıyor ki karaciğerde yağ olarak depo edilsin.

İlk 40 dakikada kafeinin kana geçişi tamamlanır. Kan basıncı arttığı için karaciğer fazladan şeker yapar ve kana aktarır. Kan şekeri düşmüştü ancak tekrar yükselir. 45 dakika içinde mutluluk hissi alınmaya başlar. Bu beyindeki dopaminin aşırı artmasındandır. Yani eroin etkisi gözlenir. Bağımlılık da bu yüzden gerçekleşir ve insan daha yeni kola içmiş olmasına rağmen ya bir daha kola içmek ister ya da tatlılara dadanır. Bu bir kısır döngüdür. Böylece sürekli göbekleniriz ve karaciğerimiz yağlanır. Hücreler de insülin ve leptin direnci geliştirmek zorunda kalır. Bu da bir hastalık olarak şişmanlığın başlangıcıdır. Uzmanlar bunun dejeneratif hastalıkların nedeni olduğunu üstüne basa basa söylüyor.

Kolanın Zararları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz