Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

İç Anadolu bölgesinde neden ürün çeşitliliği azdır

İç Anadolu bölgesinde neden ürün çeşitliliği az olur özet hakkında kısa yazı. İç Anadolu bölgesinde neden ürün çeşitliliği azdır?

İç Anadolu topraklarında yetişen ürünlerin tür sayısı Türkiye’deki diğer topraklara göre daha az miktardadır. Bunun esas nedeni ise bu topraklardaki iklimin kötü şartlarda olması ve su miktarı açısından kıt bir bölge olmasıdır. Bu yörede Konya Ovası ve benzeri ovalar tarım için verimli topraklardır. Fakat su yetersizliğinden dolayı ve yaz mevsiminde fazla yağış görülmemesi sonucunda ürün çeşitliliği azdır.

Kış mevsiminde sıcaklıkların fazlasıyla düşük olduğu bu alanlarda baharda ise gündüzleri sıcaklıklar yüksek olurken gece olduğunda sıcaklıkta fazla bir düşüş görülür. Geceleri meydana gelen dondurucu soğuklar bu topraklarda meyve yetişmesine engel olmaktadır. Bahar mevsiminde ise çiçeklenerek meyve meydana getiren ağaçlar bu zamanlardaki dondurucu soğuk hava sebebiyle çiçeklerinin düşmesine neden olur.

Kış mevsiminde -20’lere kadar düşen sıcaklıklar ağaçlar için olumsuz bir ortam oluşturur. Bu sebeple de İç Anadolu topraklarında ürünlerin tür miktarı azdır. Baklagiller, tahıllar, şeker pancarı gibi üretim ürünleri bu alanda genel olarak çok yapılmışsa da bu üründeki çeşit miktarları azdır.

Kurulan baraj gölleri ile tarımsal topraklarda sulama yapılsa da tam bir başarı sağlanamamıştır. Büyük alanları kaplayan barajlar inşa edilerek bölgede iklimsel değişiklik sağlanabilir. Sadece bu yolla İç Anadolu Bölgesinde ürünlerin tür miktarları artabilir.

İç Anadolu bölgesinde neden ürün çeşitliliği azdır hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz