Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Klazomenai Antik Kenti - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Klazomenai Antik Kenti

Klazomenai Antik Kenti Hakkında Bilgi

Klazomenai, İzmir’in 30 km kadar batısın­da, Urla ilçesinde antik İon kentidir. Burada 1979’da Çetin Anlağan başkanlığında başla­yan kazıları daha sonra Güven Bakır sürdürdü.

Klazomenai’de ilk yerleşimin tarihi İÖ 3. binyıla değin geri gider. Bugün Limantepe denen höyükte İlk Tunç Çağma ait kalıntı­lar ortaya çıkarılmıştır. İÖ 1000’lerde Yu­nanistan’dan göçlerle gelen ve İon lehçesi konuşan halk buraya yerleşmeye başladı. Klazomenai 12 İon kentinin oluşturduğu birliğin de üyesiydi.

İÖ 7. yüzyılda Lidyalıların saldırılarına uğradıysa da, kendini başarıyla savundu. Mısır’da .bir pazar yeri kuracak kadar güç­lendi. İÖ 545’te Anadolu’yu istila eden Perslere karşı direnen Klazomenaililer, da­ha iyi bir savunma yapabilmek amacıyla, bugün Karantina Adası denen yerde yeni bir kent kurdular. İÖ 499’da Pers egemenli­ğine karşı ayaklanan öbür İonlara katıldılarsa da, sonunda teslim olmak zorunda kaldılar. Kent İÖ 5. yüzyılın ortalarına doğru Delos Birliği’ne katıldı. İskender’in Granikos Çarpışması’nı (İÖ 334) kazanması üzerine Batı Anadolu’daki bütün öbür kent­ler gibi özgürlüğüne kavuştu. İskender’in ölümünden sonra Antigonos Monophtalmos’un denetimi altına girdi. Daha sonra Pergamon (Bergama) Krallığı’nın egemenli­ğini tanıdı. İÖ 133’ten sonra Roma’nın Asya Eyaleti kentlerinden biri olduysa da gittikçe küçüldü ve önemini yitirdi.

Geniş bir alana yayılan Klazomenai, Ka­rantina Adası ve onun hemen karşısındaki Limantepe’den, batıdaki Ayyıldıztepe’yle Cankurtarantepe’nin eteklerine kadar uzanmaktaydı. Merkezini, bugün tümüyle dol­muş olan iki körfezin arasındaki Limantepe Yarımadasıyla onun batısındaki alan oluştu­ruyordu. Günümüze fazla kalıntının ulaşma­dığı kent Antik Çağda boyalı figürlerle bezeli pişmiş topraktan lahit üretmekle ünlüydü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781