Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Kahramanmaraş Nüfusu

Kahramanmaraş TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2018 2019 yılı Kahramanmaraş nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Kahramanmaraş nüfusu kaç ve Kahramanmaraş hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Kahramanmaraş İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Kahramanmaraş Nüfusu : 1.144.851

kahramanmaraş

Dondurmasıyla ünlü Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan  bir ilimizdir. İlin ayrıca biber ve tarhanası da meşhurdur. İlin adı Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadele sebebiyle Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir.

Türkiye elektrik ihtiyacının yüzde 14’ü Maraş tarafından sağlanmaktadır. İl, son çıkan Büyükşehirler kanununa göre Büyükşehir olmuştur. Şehrin tarihi Hititlere dayanmaktadır. İlde idari olarak üç merkez ilçe ile birlikte toplamda 12 ilçe bulunmaktadır.

Kahramanmaraş ulaşım bakımında bir kavşak noktası durumundadır. Kahramanmaraş’a havayolu ve  demiryolu ile de ulaşmak mümkündür.

Sır, Menzelet, Kartalkaya, Ayvalı, Kılavuzlu, Adatepe barajları Maraş’ta bulunan ve elektrik ihtiyacını karşılayan barajlardır.

İlin resmi alan kodu 344, plaka numarası ise 46’dır.

Kahramanmaraş’ın ekonomisi tarım, hayvancılık ve küçük el sanatlarına dayalıdır. Sanayileşme genellikle tekstil sektöründe gelişmiştir. Tekstil ürünleri ve hammadde kalitesi şehre ve ülkeye yüksek döviz girdisi sağlamaktadır.

Kahramanmaraş Toplam Nüfusu: 1.144.851

Kahramanmaraş Nüfusu 2018 2019 ve Kahramanmaraş Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz