Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Mardin Nüfusu

Mardin TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2018 2019 yılı Mardin nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Mardin nüfusu kaç ve Mardin hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Mardin İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Mardin Nüfusu : 829.195

mardin

Suriye ile sınırımızı oluşturan Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir.  Mardin, bölgenin Dicle bölümünde yer alır.

Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan Mardin’de bir kervansaray beş tane de han bulunmaktadır. Mardin çeşitli kültürler ve dini inanışlardan beslenmiş pek çok tarihi ve mimari eseri de bünyesinde barındıran bir şehirdir.

yaz ayları kurak, kış ayları ise soğuk geçen Mardin’de genellikle karasal iklim hüküm sürmektedir. 2000 yılının Temmuz ayında Mardin, 48.8 derece olarak ölçülen sıcaklıkla Türkiye sıcaklık rekoru kırmıştır.

Mardin ilinin ekonomisi tarım, hayvancılık ve ticarete dayalıdır. Sınır toprakları organik tarıma elverişli olmasına rağmen, bölgede mayın döşeli olduğundan tarım yapılamamaktadır.

Şehirde el sanatları da önemli bir geçim kaynağıdır. Telkari, ahşap işçiliği, doğal sabunculuk, semercilik, ev şarapçılığı, bakırcılık  ve taş işçiliği Mardin’de öne çıkan el sanatlarındandır.

Mardin Toplam Nüfusu: 829.195

Mardin Nüfusu 2018 2019 ve Mardin Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Caner dedi ki:

    Aziz Sancar da Mardini Savur ilçesinde 8 eylül 1946 da doğdu

  2. hasan dedi ki:

    valahi bende mardinliyim ve doğduğumdan beri burda yaşadım mardinde en kalabalık ilçesi kızıltepe 2.ncisi ise derik

  3. tugay dedi ki:

    yav helal size valla ne işime yaradı ha çok güzel allah razı olsun

Yorum Yaz