Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

İttifak ve İtilaf Devletleri Kimlerdir (1. Dünya Savaşı)

1. Dünya Savaşında İttifak ve İtilaf Devletleri , İttifak ve İtilaf Devletleri Kimlerdir Adları Hakkında Bilgi Kısa Özet

Müttefik devletler olarak da geçen İtilaf devletleri İngiltere, Fransa ve Rusya’dan oluşmaktaydı. Bu savaş bloğuna daha sonradan İtalya da dahil oldu. İtalya daha öncesinde İttifak devletleri arasındaydı fakat 1. Dünya Savaşı patlak verdiğinde karşı tarafa geçmişti. Savaş ilerledikçe katılanlar ve çıkanlar da oldu. ABD İtilaf devletlerine sonradan katılan devletlerden biriydi. 1917 senesinde Rusya’da Bolşevik İhtilali gerçekleşti ve Rusya savaştan çekildiğini ilan etti. İtialf devletleri başka katılımlarla da genişledi. 1. Dünya Savaşı bittiğinde itilaf devletleri galipti ve İttifak devletlerinin, özellikle de Osmanlı’nın topraklarını aralarında paylaştılar. İtilaf Devletleri tarafında savaşta bulunmuş devletler şöyle sıralanabilir: Rusya İmparatorluğu, Fransa, İtalya, ABD, Romanya, Sırbistan, Yunanistan, Belçika, Portekiz, Karadağ, San Marino, Britanya İmparatorluğu, Avustralya, Kanada, Hindistan, Yeni Zelanda.

Bağlaşma veya merkezi devletler olarak da anılan İttifak devletleri Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve İtalya’dan oluşmaktaydı. Bu birlik 1882’deki üçlü ittifak antlaşmasından gelmekteydi. Ancak İtalya bu antlaşmayı bozarak 1. Dünya Savaşı patlak verdiğinde tarafsız konuma geçti ve daha sonra karşı tarafa girdi. 23 Mayıs 1915 tarihinde resmen İtilaf Devletleri tarafında savaşa katıldıklarını açıkladı ve savaşın kaderi önemli ölçüde değişti. 2 Ağustos’ta Almanlar ile Osmanlı Devleti gizli bir antlaşma imzaladı ve savaşa İttifak devletlerinin yanında girdi. Almanya İtalya’yı kaybettiğinden dolayı müttefik arıyordu. Osmanlıyı da böylece yanına çekmişti. Daha sonra Çanakkale zaferi kazanılınca Bulgaristan da Almanya ve İttifak Devletlerinin kazanacağını düşünüp onlara katılmıştır. İttifak Devletleri tarafında savaşta bulunmuş devletler şöyle sıralanabilir: Alman İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu, Bulgaristan Krallığı.

1. Dünya Savaşı İtilaf ve İttifak Devletleri Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hızlıca Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. davut dedi ki:

  çok güzel olmuş yazan kişiyi tebrik ediyorum

 2. AMİNE dedi ki:

  Ben beğendim.Gerçekten güzel.Hatta harika.İşime yaradı.

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen sana katılıyorum canım sana niye yazdım yanlış anlama en iyi arkadaşımın adı

 3. Cebrail dedi ki:

  beğendim ben emeğinize sağlık, itilaf ve ittifak devletleri hangileridir öğrendim, kısa olmuş tam da düşündüğüm gibi güzel hazırlanmış, her beğendiğim yazıya güzel bir yorum yazarım ben :)

 4. Anonim dedi ki:

  Ittifak ve ittifak devletlerinin isimleri nedir ittifakı buldum o osmanli ama ihtilafi bulamadim

  1. esma dedi ki:

   ben çok sevdim bu yazıyı :)

   1. feride dedi ki:

    yazıyı çok beğendim puanım 10 üzerinden on, kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz